Pasaulinė vandens diena

www.flickr.com nuotrauka
2012 03 22
Visame pasaulyje kovo 22-ąją minima Pasaulinė vandens diena. Ją prieš dvidešimt metų inicijavo Jungtinių tautų Generalinė asamblėja. Jau nuo 1993 metų Pasaulinę vandens dieną globoja UNESCO. Šiemet pagrindinė vandens problematikos tema tapo vanduo ir maistas. Mažiau švaraus geriamojo vandens – mažiau maisto.

Geros kokybės geriamasis vanduo – tarsi raktas į puikią žmogaus sveikatą, vienas pagrindinių ekonominio ir socialinio vystymosi ingredientų. Manoma, kad ateinančiais metais gėlo vandens trūkumas bus didžiulis - prognozuojama, kad 2050-aisis daugiau nei pusė miestuose gyvenančių žmonių pajus vandens stygių.

Didžiausias gėlo vandens poreikis yra žemės ūkyje ir energijos ūkyje. Skirtingose pasaulio šalyse vidutiniškai žemės ūkyje sunaudojama apie 70 procentų vandens. Vašingtono strateginių ir tarptautinių studijų centras prognozuoja, kad 2030–aisiais gėlo vandens poreikis išaugs kone dvigubai, o vandens stygių jaus 39 šalys, kuriose gyvens apie beveik 2 milijardai gyventojų.

Gėlo vandens išteklių mažėjimą, be abejo, lemia ir aplinkos tarša. Besivystančiose šalyse didžioji dalis nutekamojo vandens į aplinką patenka nevalytas, todėl tokia tarša turi didžiulės įtakos ir  ekosistemai ir žmonių sveikatai.

Iš 71 proc., t.y. milijono kubinių kilometrų vandens, dengiančio mūsų planetą, gėlas vanduo tesudaro apie 3%, iš kurių vieno procento negalima panaudoti, nes jis sušalęs poliariniuose ledynuose. Maždaug milijardas žmonių pasaulyje neturi tiesioginio priėjimo prie vandens, daugiau nei pustrečio milijardo – įprastų sanitarinių sąlygų. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis apie 5 milijonai planetos gyventojų miršta nuo vandeniu plintančių ligų, o dėl prastos vandens kokybės infekcinėmis ligomis serga 400 milijonų.

Lietuvoje išgaunamo požeminio vandens ir jo kokybės gali pavydėti dauguma šalių. Požeminio vandens stokojančios šalys viešai tiekia valytą ir cheminiu būdu apdorotą paviršinį upių ir ežerų vandenį.

Todėl didžiuokimės savo mėlynuoju auksu!