2018-05-08
Gegužės 5-ąją minėdama savo profesinę šventę, Vandentvarkos dieną, didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys” vilniečiams ir miesto svečiams atvėrė duris į vieną įspūdingiausių požeminio Vilniaus statinių – vandens saugyklą Liepkalnyje ir seniausią mieste Sereikiškių vandenvietę bei joje esantį Vandentiekio istorijos muziejų.
Lankytojai pro atvertus vartus Liepkalnyje ir Bernardinų sode plūdo nuo pat ryto iki pavakarės. Maždaug 2,5 tūkst. žmonių pasinaudojo unikalia proga apsilankyti uždaruose ir akylai saugomuose Vilniaus vandentiekio sistemos objektuose ir prisiliesti prie jos istorijos, pamatyti bei išgirsti apie šiuolaikines vandentvarkos technologijas.
Šimtametė vandens saugykla Liepkalnyje išsiskiria unikalia konstrukcija ir neįtikėtina akustika: aidas joje atsikartoja 5-6 kartus, o didžiulę 5 metrų gylio apskritą patalpą dengia kolonomis paremtas įspūdingas skliautinis kupolas.
Ne mažiau įspūdinga ir istorinė Sereikiškių vandenvietė Bernardinų sode, kurioje iki šiol veikia pirmoji Vilniaus vandentiekio siurblinė. Nuo jos 1914 metais ir prasidėjo Vilniaus centralizuoto vandentiekio istorija.
Sereikiškių vandenvietėje lankytojai pamatė ne tik veikiančią siurblinę, bet ir Vandentiekio istorijos muziejaus eksponatus. Apie Vilniaus vandentiekio pradžią, istoriją bei dabar tiekiamo vandens kokybę ir jos kontrolę pasakojo „Vilniaus vandenų“ darbuotojai, Geriamojo vandens laboratorijos specialistai.
Įdomiausiais faktais apie miesto vandentiekį nuo ištakų iki šių dienų Liepkalnio vandens saugykloje dalinosi istorikas ir senojo Vilniaus tyrinėtojas, knygos „100 istorinių Vilniaus reliktų“ autorius Darius Pocevičius.
Ypatingą Liepkalnio vandens saugyklos akustiką išbandė ir LRT televizijos „Labas rytas, Lietuva“ laidos vedėjas Arnas Mazėtis, transliavęs „Vilniaus vandenų“ atvirų durų dienos emocijas savo tiesioginiame reportaže