2020-01-31

„Vilniaus vandenų“ laboratorija, kasmet atliekanti per 20 tūkst. įvairių vandens tyrimų, didina savo paslaugų prieinamumą klientams. Vilniuje, Maironio g. 12, įsikūrusi geriamojo vandens laboratorija nuo šiol klientus aptarnaus nauju, jiems patogesniu laiku.

Nuo vasario 3 dienos mėginiai tyrimams bus priimami ir penktadieniais, o kitomis darbo dienomis mėginių priėmimo laikas prailginamas dviem valandomis. Taip pat prailginamas ir bendras laboratorijos darbo laikas, kuomet klientai gali kreiptis ir konsultuotis kitais klausimais.

Naujas „Vilniaus vandenų“ laboratorijos darbo laikas:

I–IV mėginių priėmimas – 7.30–16.00 val., konsultavimas kitais klausimais – 7.30–17.00 val.

V mėginių priėmimas* – 7.30–14.00 val., konsultavimas kitais klausimais – 7.30–16.00 val.

*išskyrus mėginius mikrobiologiniams tyrimams

Kaip pateikti mėginį tyrimams?

Klientai, norintys ištirti vandens iš čiaupo, gręžinio, šulinio ar šaltinio kokybę, mėginius į laboratoriją gali pristatyti patys arba mėginio paėmimui išsikviesti specialistą.

Klientų patogumui „Vilniaus vandenys“ savo aptarnaujamoje zonoje siūlo mėginio paėmimo paslaugą. Telefonu 1889 išsikvietus „Vilniaus vandenų“ atstovą, jis paims mėginį vietoje ir jums nereikės rūpintis specialiais indais mėginio paėmimui ar jaudintis, jog patiems imant mėginį jis bus paimtas netinkamai ir tokiu būdu užterštas.

Jei mėginį tyrimams nusprendžiate pristatyti patys, kad jis būtų tinkamas, turite laikytis šių mėginio paėmimo taisyklių:

• Mikrobiologiniam tyrimui turi būti pateikta apie 0,5 litro vandens steriliame inde, kurį galima įsigyti vaistinėse, arba pasiimti specialiai tam skirtą indą „Vilniaus vandenų“ laboratorijose.

• Kitiems tyrimams reikia apie 1 litro vandens švarioje stiklinėje ar plastikinėje taroje.

• Prieš imant mėginį nuo 2 iki 3 min. leidžiama vandeniui tekėti, kad iš mėginio ėmimo linijos ištekėtų visas užsistovėjęs vanduo.

• Imant mėginius vanduo iš čiaupų turi tekėti pastoviu srautu.

• Vandens mėginiai imami iš švarių čiaupų. Imant mėginius mikrobiologiniams tyrimams, čiaupas nuvalomas 70 proc. etilo alkoholiu.

• Pripildant butelį jo uždarymo priemonės vidinės pusės niekas negali liesti (pirštai, žemė, kišenė, dantys).

• Butelyje paliekamas nedidelis oro tarpas (mikrobiologiniams tyrimams).

• Butelis iš karto uždaromas.

• Mėginys pristatomas tą pačią dieną, kada jis yra paimtas.

Pristačius mėginį į laboratoriją, tyrimų atlikimo trukmė paprastai svyruoja nuo 1 iki 8 darbo dienų. Kai kurie tyrimai gali trukti nuo 14 iki 20 darbo dienų (pvz., kai tiriami metalai).

Visa tvarka, kaip užsakomos vandens tyrimų paslaugos ir kokios jų kainos, pateikiama interneto svetainės skiltyse NAMAMS / PAPILDOMOS PASLAUGOS arba ĮMONĖMS / PAPILDOMOS PASLAUGOS pasirinkus temą „Vandens tyrimai“.

Kokius tyrimus atlikti?

Vilniaus ir aplinkinių miestų gyventojams centralizuotai tiekiamo vandens kokybė yra nuolat stebima ir tikrinama „Vilniaus vandenų“ laboratorijoje pagal iš anksto su Valstybine maisto veterinarijos tarnyba suderintą planą. Tikrinant vandens kokybę tiriama apie 50 rodiklių (mikrobiologinių, cheminių ir fizikinių).

Gyventojai, savo reikmėms naudojantys nuosavus vandens telkinius, turėtų patys periodiškai sekti vandens kokybę. Specialistai pataria gręžinių geriamąjį vandenį patikrinti bent kartą metuose, o šulinių vandenį rekomenduojama tikrinti ir du kartus per metus (rudenį ir pavasarį), nes jo kokybė labai priklauso nuo aplinkos ir nuolat kinta.

Tiriant gręžinio vandens kokybę, rekomenduojama atlikti geležies, nitritų, nitratų, amonio, mangano kiekio nustatymo ir vandens pH, savitojo elektros laidžio tyrimus.

Norint išsitirti šulinio vandenį, patariama atlikti mikrobiologinį vandens tyrimą, nitritų, nitratų kiekio nustatymo, bei vandens pH, savitojo elektros laidžio tyrimus.