Vilniaus nuotekų valykloje baigti montuoti dumblo pūdytuvai

2011 11 24

Šią savaitę, Vilniaus nuotekų valykloje baigti montuoti 3 dumblo pūdytuvai. Pradėjus veikti naujiesiems dumblo apdorojimo įrenginiams bus panaikinta viena didžiausių problemų – sostinės Lazdynų, Karoliniškių ir kitų aplinkinių mikrorajonų gyventojus varginęs kvapas iš Vilniaus nuotekų valyklos.

Šią savaitę, pūdytuvus montavęs subrangovas UAB „GreenWorks Industry“ pasirašė galutinį darbų priėmimo-perdavimo aktą su generaliniu projekto rangovu, Vokietijos įmone „WTE Wassertechnik GmbH“. Visų trijų pūdytuvų testavimo darbai jau pabaigti, pradėtas jų pildymas. Visa naujų įrenginių sistema pilnu pajėgumu pradės veikti 2012 m. viduryje.

Dumblo pūdytuvų projektą parengė vokiečių projektuotojai. Įrenginiai pastatyti ant kūginio pagrindo, bendra jų talpa – 11 100 m³. Nemalonus kvapas pūdant dumblą atsirasdavo nuo susidarančių metano ir amoniako dujų. Dabar visas dumblo pūdymo procesas vyks 100 proc. sandariuose metantankuose, todėl nemalonaus kvapo nebeliks.

Vilniaus nuotekų valykloje per parą išvaloma apie 113 tūkst. m³ nuotekų, todėl kasdien susidaro apie 200 tonų nusausinto dumblo. Dalis nusausinto dumblo išvežama į laukus, kita dalis kompostuojama kaupiama nuotekų valyklos dumblo saugojimo aikštelėje. Pradėjus veikti naujajai sistemai, per parą po džiovinimo liks tik 40 m³ dumblo. Modernūs dumblo apdorojimo įrenginiai ne tik padės sumažinti dumblo kiekį ir panaikins nemalonų kvapą, bet taip pat prisidės ir prie aplinkosaugos, kadangi dumblas bus naudojamas, kaip biokuras ar trąša.

Dumblo perdirbimo įrenginių statybos konkursą laimėjęs Vokietijos ir Norvegijos bendrovių „WTE Wassertechnik“ ir „Cambi“ konsorciumas įsipareigojo darbus įvykdyti už 171,5 mln. litų. Didžioji dalis lėšų, beveik 95 mln. litų, skiriami iš ES Sanglaudos fondo, per 31 mln. litų sumokės bendrovė „Vilniaus vandenys“, apie 34 mln. litų – Vilniaus miesto savivaldybė, daugiau nei 11 mln. litų skirta iš valstybės biudžeto.