Dumblo apdorojimo įrenginiuose sumontuota dujų saugykla

2012 03 21
Vilniaus nuotekų valykloje tęsiasi naujųjų dumblo apdorojimo įrenginių paleidimo derinimo darbai – sumontuotos dvi dujų saugyklos-gazholderiai, kuriuose bus kaupiamos ir vėliau dumblo apdorojimo procesui naudojamos dumblo pūdytuvuose išgautos dujos.

Viena biodujų saugykla talpins 3080 kubinių metrų dujų. Dujas surinkus dumblo pūdytuvuose,  jos bus nukreipiamos į saugyklas, o pakeliui išvalomos taip pat jau įrengtuose dujų filtruose.  Vėliau biodujos pateks į katilinę, kurioje ruošiamasi gaminti dumblo apdorojimo procesui – termohidrolizei, dumblo džiovykloms bei kitiems įrenginiams – reikalingą šilumą.

UAB „Vilniaus vandenys“ plėtros ir pardavimų direktoriaus pavaduotojo Lino Didriko teigimu, šiuo metu jau atlikta 95 proc. suplanuotų darbų. „Stengiamės gerai pasiruošti dumblo apdorojimo įrenginių eksploatacijos pradžiai ir įsitikinti, kad kiekviena sistemos grandis veiks sklandžiai. Paleisti įrenginius pilnu pajėgumu būsime pasiruošę liepos mėnesį,“ – sakė L. Didrikas.

Didžiausioje Lietuvoje Vilniaus nuotekų valykloje per parą išvaloma apie 113 tūkst. kubinių metrų nuotekų, todėl kasdien susidaro apie 200 tonų nusausinto nuotekų dumblo. Dalis susidarančio dumblo kompostuojama, o perteklinis nusausintas dumblas išvežamas į laukus. Kadangi nėra pakankamai plotų, kuriems jis būtų reikalingas, be to, dumblo išvežimas priklauso nuo meteorologinių sąlygų – dumblas kaupiasi nuotekų valyklos dumblo saugojimo aikštelėje.

Pradėjus veikti naujiems dumblo apdorojimo įrenginiams Vilniuje bus itin efektyviai išspręstas dumblo sutvarkymo klausimas. Numatoma, kad po džiovinimo liks tik 40 kubinių metrų dumblo per parą.

Vokietijos ir Norvegijos bendrovių „WTE Wassertechnik“ ir „Cambi“ konsorciumas įsipareigojo darbus įvykdyti už 171,5 mln. litų. Didžiąją dalį lėšų projektui įgyvendinti –  94,5 mln. litų – skiria ES, per 31 mln. litų sumokės bendrovė „Vilniaus vandenys“, apie 34 mln. litų – Vilniaus savivaldybė, daugiau nei 11 mln. litų skirta iš valstybės biudžeto.

Šis projektas prisidės prie socialinių ir ekonominių skirtumų tarp ES regionų mažinimo. ES parama – žingsnis į mūsų gerovę!