Nauji dumblo apdorojimo įrenginiai Vilniaus nuotekų valykloje veikia be trikdžių

2012 08 30

Vilniaus miesto nuotekų valykloje pilnu pajėgumu paleisti veikti nauji dumblo apdorojimo įrenginiai dirba be sutrikimų. Šalia valyklos esančioje aikštelėje sukompostuotas dumblas sparčiai nyksta, sprendžiama ir aplinkiniuose rajonuose gyvenančius vilniečius kankinusi nemalonaus kvapo problema.

Mechaninį dumblo apdorojimą keičiančiu termohidrolizės metodu apdorojamas dumblas paverčiamas bekvapėmis biokuro granulėmis, kurios bus naudojamos kaip mineralinė trąša žemės ūkyje, ir šilumos bei elektros energija.

UAB „Vilniaus vandenys“ generalinio direktoriaus Valentino Miltienio teigimu, nauji įrenginiai ir pažangios technologijos yra techniškai tobulesnės. „Anksčiau dumblas buvo kompostuojamas atvirose aikštelėse ir atšilus orams nemalonus kvapas labiausiai vargindavo Pilaitės, Lazdynų, Karoliniškių ir Grigiškių mikrorajonų gyventojus. Nuo šiol dumblas apdorojamas termohidrolizės įrenginiuose bei uždaruose dumblo pūdytuvuose, dėl to nemalonus kvapas išnyko, o po dumblo nusausinimo centrifugose, per parą susikaupiantis 200 m3 kiekis sumažėja net penkis kartus“, - sako Valentinas Miltienis.

Naujų dumblo apdorojimo įrenginių teigiamą poveikį netruko pastebėti ir arčiausiai Vilniaus miesto nuotekų valyklos esančių mikrorajonų gyventojai. Daugiau nei dešimtį metų Lazdynuose gyvenanti Nijolė pastebėjo, jog pastaruoju metu nemalonaus kvapo ji nebeužuodžia. „Praeitą vasarą dėl tvyrojusio kvapo net lango nesinorėdavo atverti. O dabar džiaugiuosi, jog ši problema yra išspręsta ir galim ne tik langą laikyti atvertą, bet ir kieme būti kur kas maloniau“, - teigia Lazdynuose gyvenanti vilnietė.

Teigiamą poveikį netruko pastebėti ir Pilaitės mikrorajone gyventojai. Anot seniūnijos vyr. specialisto Audriaus Urbonavičiaus, šią vasarą dėl nemalonaus kvapo gyventojai nesiskundė. „Anksčiau kartas nuo karto sulaukdavom skundų ir ši problema mūsų seniūnijoje buvo aktuali, tačiau šiais metais nusiskundimų nepasitaikė. Tikriausiai gyventojai jaučia teigiamą poveikį“, - svarsto Pilaitės seniūnijos darbuotojas.

Didžiausioje Lietuvoje Vilniaus nuotekų valykloje per parą išvaloma apie 113 tūkst. kubinių metrų nuotekų, todėl kasdien susidaro apie 200 tonų nusausinto nuotekų dumblo.

Iš Europos Sąjungos Sanglaudos fondo lėšų remiamas projektas „Vilniaus dumblo apdorojimo įrenginių statyba“ vykdomas Vokietijos ir Norvegijos bendrovių „WTE Wassertechnik“ ir „Cambi“ konsorciumo, kuris įsipareigojo darbus įvykdyti už 171,5 mln. litų. Didžiąją dalį lėšų projektui įgyvendinti – 94,5 mln. litų – skiria ES, per 31 mln. litų sumokėjo bendrovė „Vilniaus vandenys“, apie 34 mln. litų – Vilniaus savivaldybė, daugiau nei 11 mln. litų skirta iš valstybės biudžeto.

2008 m. prasidėjusį dumblo apdorojimo įrenginių statybos projektą numatoma užbaigti 2013 m.

Šis projektas prisidės prie socialinių ir ekonominių skirtumų tarp ES regionų mažinimo. ES parama – žingsnis į mūsų gerovę!