Šąlant orams patariama pasirūpinti vandentiekio vamzdžiais

www.flickr.com nuotrauka
2012 12 11

Žiemos pradžia primena ne tik apie artėjančias gražiausias metų šventes bet ir apie šalčius, kurie ne vienam gyventojui reiškia užšalusius vamzdžius bei nemalonumus dėl sutrikusio vandens tiekimo. Apie tai, kodėl svarbu tinkamai įrengti ir apšiltinti vamzdynus bei patalpas, kuriose jie nutiesti, pasakoja „Vilniaus vandenys“ gamybos direktorius Vytautas Kisielis.

Kokios problemos, susijusios su vandentiekiu, gyventojus užklumpa žiemą?

Paspaudus šaltukui, tiek daugiabučių, tiek privačių namų gyventojai dažnai skundžiasi užšalusiais vandentiekio vamzdžiais. Taip nutinka tuomet, kai patalpose, kuriose yra vandentiekio vamzdžiai, uždaromoji armatūra bei apskaitos mazgai, temperatūra nukrenta žemiau +5 ºC. Taip pat gali užšalti gali lauke esantys privatūs vandens tinklai, jeigu jų vamzdžiai pakloti per mažame gylyje.

Kas nutinka užšalus vandentiekio vamzdžiams?

Užšalęs plieninis arba ketaus vamzdis gali sprogti – tuomet patiriama nemažai nuostolių dėl užlietų patalpų, būtina keisti vamzdyną, o tai užtrunka gana ilgai. Iš kitų medžiagų pagaminti vamzdžiai užšalę sprogsta rečiau, tačiau gyventojai vis vien lieka be vandens tol, kol patys neatšildo vamzdžių. O priklausomai nuo to, kur vamzdžiai yra nutiesti, prie jų prieiti ir juos atšildyti gali būti sudėtinga. Todėl paprasčiausias būdas spręsti užšalančių vamzdžių problemą – tiesiog neleisti jai atsirasti.

Kas atsakingas už vamzdžių priežiūrą/stovį žiemos metu?

Vamzdžius, kurie nutiesti iki vandens apskaitos mazgo, prižiūri „Vilniaus vandenys“. Tuo tarpu gyvenamųjų daugiabučių namų įvaduose už nuolatinę vandentiekio vamzdžių priežiūrą, smulkių defektų šalinimą, saugų inžinerinių sistemų naudojimą bei profilaktiką yra atsakingas daugiabučio namo administratorius. Privačių namų savininkai pagal teisės aktus patys atsako už klojamus ir naudojamus vandentiekio vamzdžius.

Ką daryti, kad vamzdžiai neužšaltų?

Dažniausiai vanduo užšąla būtent vartotojo eksploatuojame vamzdyne. Todėl prieš žiemą gyventojai turėtų atidžiai apžiūrėti patalpas, kuriose yra vandentiekio įrengimai ir vamzdynai – ar nėra išdaužtų langų, plyšių sienose ar blogai užsidarančių durų. Taip pat būtina šilumą sulaikančiomis medžiagomis papildomai apšiltinti nešildomose patalpose esančius vandentiekio vamzdžius.

Labai svarbu, kad patys gyventojai į problemą pažvelgtų atsakingai ir suvoktų, kad vandens tiekimas jų namuose didele dalimi priklauso nuo pačių atidumo. Juk vien palikus atviras laiptinės duris, prie kurių yra vandentiekio vamzdis, žiemos metu jis staigiai užšals.

Siekiant išvengti vandentiekio sutrikimo, taip pat būtina pastebėjus neuždengtą vandentiekio ar nuotekų tinklų šulinį pranešti „Vilniaus vandenys“ centrinei dispečerinei – atvykę mūsų specialistai jį sandariai uždengs ir bus išvengta vandentiekio užšalimo.

Kur kreiptis, jeigu vamzdžių užšalimo išvengti nepavyko?

Nesiėmus minėtųjų prevencinių priemonių, tokių kaip patalpų, kuriose yra vamzdynai ir vandentiekio įrengimai, sandarinimas bei vamzdžių apšiltinimas, ir dėl vamzdžių užšalimo įvykus avarijai, prašome kreiptis į UAB „Vilniaus vandenys“ centrinę dispečerinę (dirba visą parą) tel. (8 5) 266 4371.

Šiuo telefonu taip pat galite pranešti apie pastebėtą atidengtą vandentiekio ar nuotekų tinklų šulinį.