Geriamasis vanduo - švarus ir sveikas

Geriamojo vandens kokybę garantuoja nuolat atliekami tyrimai
2013 01 21

Vanduo mums – gyvybiškai svarbus. Gausybė jame ištirpusių naudingų mikroelementų akimirksniu pasiekia tolimiausius organizmo kampelius. Tačiau vanduo taip pat sparčiai gali pernešti ir žmogui pavojingas medžiagas, kurių nesulaiko kepenų barjeras. Kad nuodingų medžiagų nepakliūtų į geriamąjį vandenį ir būtų apsaugota visuomenės sveikata, atliekama nuolatinė vandens tiekimo sistemos, prasidedančios gręžiniu, kontrolė.

Už vandens kokybę atsako jo tiekėjai

Vanduo yra sveikas ir švarus tuomet, kai jame nėra mikroorganizmų, parazitų ir medžiagų, savo koncentracija galinčių sukelti pavojų žmonių sveikatai. Gamtoje idealiai švaraus vandens nėra ir negali būti, nes vanduo - vienas iš geriausių tirpiklių.

Viešai tiekiamas vanduo iš čiaupo privalo būti saugus, nes vanduo- labai svarbus ir rizikingas maisto produktas. Geriamojo vandens kokybe privalo pasirūpinti jį tiekiančios įmonės - tam reikia nuolat atlikti fizikinius, cheminius, radiologinius bei mikrobiologinius tyrimus. Artezinis vandens gręžinys ar kitas šaltinisis tikrinamas dar prieš pradedant jį eksploatuoti - jį vertina hidrogeologai bei gydytojai higienistai ir nustato, ar jis tinkamas vandens tiekimui, koki avandens kokybė, ar vandens pakaks, ar tinkamai ir ilgai gręžinys bus apsaugotas nuo išorės taršos.

Vanduo tikrinamas ne vien dėl grėsmės žmogaus sveikatai. Kai kurios jame esančios medžiagos nekenkia žmogui, bet blogina juslines vandens savybes, jis mažiau tinka naudoti tiek technologiniuose procesuose, tiek buityje. Tokiu atveju statomi vandens kokybę gerinantys filtrai – išvalytas vanduo kaupiamas vandens rezervuaruose, o jeigu įtariama mikrobinė tarša – ir dezinfekuojamas. Galime pasidžiaugti, jog Lietuvos požeminis vanduo yra apsaugotas nuo išorinės mikrobinės taršos, todėl daugelyje miestų gyventojams tiekiamo vandens papildomai dezinfekuoti nereikia.

Pirmoji vandens analizė Vilniuje atlikta 1880 m.

Vandens kokybe Lietuvoje rūpinamasi nuo seno. Dar XVI a. karaliaus Žygimanto Augusto Lietuvoje įsteigta medicinos policija, kuri rūpinosi ne tik prieglaudų gyventojų švara ir gatvių valymu, bet ir vandens telkinių priežiūra.

Pirmoji vandens analizė Vilniuje užfiksuota 1880 m., ją atliko gubernijos vaistininkas. Nuo tada pradėta kurti vandens apsauga, kuria rūpinosi miesto sanitarinė komisija.

1883 m. prie Gydytojų draugijos įkurta laboratorija, atlikusi mikrobiologinius vandens, dirvožemio, oro ir maisto produktų tyrimus, siekiant sustabdyti miestiečių sergamumą įvairiomis ligomis. Laboratoriją nuspręsta perorganizuoti į sanitarijos ir epidemiologijos stotį po 1941 m. pavasarį Vilniuje kilusios vidurių šiltinės epidemijos: potvynio metu Vilnelės upei užliejus artezinius šulinius ir per vandenį išplitus šiltinei, liga užsikrėtė daugiau nei penki tūkstančiai žmonių, apie du šimtus ligonių mirė. Po šios epidemijos vandenį pradėta chloruoti. Šiandien geriamojo vandens dezinfekavimui chloras beveik nebenaudojamas.

Daugybė tyrimų kasmet

Siekiant tobulinti vandens tiekimą ir nuolat stebėti vandens savybes, kad būtų galima laiku susekti neigiamus pokyčius, galinčius turėti štakos vandens saugumui ir vartotojų sveikatai, 1955 m. įkurta UAB „Vilniaus vandenys“ geriamojo vandens cheminė ir mikrobiologinė laboratorija, dabar veikianti kaip UAB „Vilniaus vandenys“ padalinys. Joje vanduo tikrinamas pagal pusšimtį skirtingų rodiklių visose tiekimo grandyse – gręžiniuose, vandens rezervuaruose, siurblinėse, apskaitos mazguose, vandens kolonėlėse, namų įvaduose. Tokių pastovių patikros taškų Vilniuje yra daugiau kaip 150. Atliekami tyrimai. Tai garantuoja, kad galutiniam vartotojui vanduo yra tiekiamas pagal visus tarptautinius geriamojo vandens kokybės reikalavimus ir patvirtintas higienos normas. Be to įvairių tyrimų metu galima įvertinti vandens kokybę ir jo savybes, ir esant nukrypimams tobulinti vandens gerinimo technologiją.

UAB „Vilniaus vandenys“ geriamojo vandens laboratorija tiria Vilniaus, Grigiškių, salininkų, Nemečinės, Šalčininkų, Eišiškių, Švenčionių ir Švenčionėlių viešai tiekiamą Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininių ir Švenčionių rajonų geriamąjį vandenį. Iš viso ši laboratorija kasmet atlieka daugiau kaip 10 tūkstančių cheminių, fizikinių bei mikrobiologinių geriamojo vandens tyrimų, iš kurių daugiausiai tyrimų užsako patys UAB „Vilniaus vandenys“. Ji taip pat teikia vandens tyrimų paslaugas mažesnėms vandens tiekimo įmonėms, kurioms per brangu turėti savo vandens tyrimų laboratorijas.