Apie vandens poveikį santechnikai ir profilaktiką

www. flickr.com nuotrauka
2013 02 12

Artėjant pavasariniam švarinimuisi, po truputį pradedame žiūrinėti, ką galėtume sutvarkyti, sutaisyti ar atnaujinti namuose. Kol langus valyti, o balkoną ar stogą remontuoti per šalta, prisiminkime namuose esančią santechnikos įrangą. Ja besirūpinant reguliariai, galima užtikrinti ilgesnį kokybiško tarnavimo laiką.

Santechnikos įranga neatspari vandens poveikiui

Cheminių tyrimų laboratorijos UAB „Vandens tyrimai“ direktorius Valdas Šimčikas sako, kad Vilniuje ir daugumoje Lietuvos vandenviečių iš giluminių gręžinių tiekiamas vanduo apsaugotas nuo paviršinės taršos, todėl yra ypač kokybiškas. Pašalinus geležį, maistui jį galima vartoti iškart – nefiltruojant ir nevirinant. Tačiau jame ištirpusios žmogui naudingos mineralinės medžiagos ir mikroelementai gali neigiamai veikti santechnikos įrangą.

„Daugumoje Lietuvos vietų vanduo vidutiniškai kietas – jis puikiai tinka gerti, tačiau santechninei įrangai palankesnis minkštesnis vanduo. Po žeme vanduo būna izoliuotas nuo oro, geležis jame yra ištirpusi. Patekęs į vamzdžius vanduo gauna oro, geležis oksiduojasi, tampa netirpia ir pamažu sėda ant vamzdžių sienelių. Nors nedideli tokių nuosėdų kiekiai sveikatai nepavojingi, tačiau jie po truputį užkemša vamzdžius, gali būti padidinto drumstumo ir nemalonaus kvapo priežastimi“, – teigė V. Šimčikas.

Santechnikos bei šildymo įranga prekiaujančios įmonės „Jaukurai“ atstovas Tadas Sargautis pastebi, kad vandenyje esančios kietosios dalelės pažeidžia tarpines, sujungimus ir judamas dalis: „Vamzdžiuose kaupiasi nuosėdos, kurios atsidūrusios santechnikos prietaisuose mažina jų tarnavimo laiką. Karštame vandenyje kalkių dariniai formuojasi dar greičiau.“

Jiems pritarė ir UAB „Sanistal“ Inžinerinių tinklų grupės vadovas Baltijos šalims Tomas Fišeris: „Nuo kalkių nukenčia ir santechninės įrangos išorė: kalkių ir muilo apnašomis apsitraukusius vandens maišytuvus, kriaukles, vonias, dušo kabinas tenka dažnai šveisti.“

Prižiūrime ir taisome įrangą

Dažniausiai pažeidžiamos santechninės įrangos dalys – tarpinės, sujungimai, judančios dalys, aeratoriai, vandens privedimo žarnelės ir kt. Kad įranga tarnautų kuo ilgiau, derėtų ją profilaktiškai tikrinti ir pravalyti kartą per pusmetį.

Norint be specialistų pagalbos išvalyti nuosėdų prikaupusius vamzdžius, galima imtis nesudėtingo metodo: „Išsukite ant maišytuvo galo esantį antgalį – aeratorių – ir paleiskite šaltą vandenį bėgti keletui minučių pilna srove. Tai padės pakelti ir pašalinti nuosėdas iš vamzdžių“, – patarė T. Sargautis.

Atnaujinant ar keičiant vandentiekio sistemą, specialistai pataria naudoti plastikinius geriamajam vandeniui skirtus vamzdžius (žymima PEX, PE, PPR ir t.t.), kurie yra jautrūs aukštai temperatūrai ir slėgiui, tačiau atsparūs chemikalams, rūdims ir kalkių kaupimuisi.

Investicijos į santechniką turėtų būti ilgalaikės ir apgalvotos

„Senose vandentiekio sistemose dažnai būdavo naudojami didesnių skersmenų vamzdžiai, nes metams bėgant juose susikaupusios nuosėdos mažindavo vamzdžio skersmenį, taigi, ir vandens tekėjimo greitį bei kitus parametrus, – pasakojo T. Fišeris. – O plastikinių vamzdžių vidinės sienelės yra lygios ir glotnios, todėl nesusidaro kalkių nuosėdų sluoksnis, kuris užkimštų vamzdžius – kalkių nuosėdos prie jų nelimpa.“

Pasak V. Šimčiko, svarbu ir tinkamai išvedžioti vamzdynus: „Įrenginėjant vandentiekio sistemą privačiuose namuose dažna klaida yra tiesti neizoliuotus geriamojo vandens vamzdžius per katilinę ar po šildomomis grindimis – tai gali pakeisti vandens temperatūrą. Šalto vandens vamzdžiai turi būti visada šalti, karšto – karšti. Jeigu karštas vanduo bus nepakankamai įkaitęs, o šalto vandens vamzdžiai nebus šalti, juose gali prasidėti biocheminiai procesai ir vanduo įgaus nemalonų kvapą.“

Vamzdynų kokybė neišvengiamai susijusi ir su investicijomis. Dėl šios priežasties įrengiant vamzdyną dažnai pasirenkamos pigesnės ir, deja, ne visada kokybiškos vandens tiekimo sistemos, kurios po kelerių metų gali neigiamai paveikti ne tik santechnikos prietaisus ar buitinę techniką, bet ir vandenį naudojančiųjų sveikatą. Todėl prieš renkantis vandentiekio sistemą vertėtų pasikonsultuoti su profesionalais ir prisiminti, kad tai investiciją ir į gerą savijautą.