Lazdynuose, Karoliniškėse ir Pilaitėje - geresnis vanduo iš čiaupo

2013 03 05

Vilniaus miesto gyvenamųjų Lazdynų, Karoliniškių ir Pilaitės rajonų gyventojai maždaug po poros metų galės džiaugtis pagerėjusiomis geriamojo vandens iš čiaupo savybėmis. Iki 2014-ųjų pabaigos šiems rajonams vandenį tiekiančioje Bukčių vandentiekio stotyje planuojama pastatyti vandens gerinimo įrenginius. Mangano ir bendrosios geležies kiekis šiuo metu kiek viršija didžiausius Lietuvos higienos normos (HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“) leidžiamus kiekius, tačiau iš šios vandenvietės tiekiamas geriamasis vanduo sveikatai nekenkia ir yra absoliučiai tinkamas vartoti kasdien.

Ankstesnius pokyčius ribojo lėšų stygius


UAB „ Vilniaus vandenys“ Gamybos direktorius Vytautas Kisielis teigė, kad vienas iš pagrindinių geriamojo vandens tiekėjo Vilniuje tikslų yra užtikrinti, kad vartotojams tiekiamas geriamasis vanduo atitiktų minėtąją Lietuvos higienos normą. „Lazdynų, Karoliniškių ir Pilaitės rajonams geriamasis vanduo tiekiamas iš vandenviečių, kuriose fiksuojamas padidintas gamtinės geležies kiekis, o jos šalinimo įrenginiai neįrengti. Geležies junginiai kaupiasi vamzdynuose, o padidėjus vandens tekėjimo greičiui vamzdyne atkeliauja iki vartotojų. Be geležies šalinimo įrenginių užtikrinti pastovios tiekiamo geriamojo vandens kokybės praktiškai neįmanoma“, – pripažino bendrovės „Vilniaus vandenys“ atstovas.

V. Kisielio teigimu, vandens gerinimo įrenginių statyba Bukčių ir kitose vandentiekio stotyse buvo planuota dar 2005 metais, tačiau dėl lėšų stygiaus iki šiol nebuvo įgyvendinta. „Europos Sąjungos fondų lėšos skiriamos tik vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtrai, tačiau geležies šalinimo įrenginius turime statyti iš savo lėšų, – padėtį komentavo V. Kisielis. – Pasiruošę finansiškai, 2012 metais paskelbėme konkursą, po kurio paaiškėjo Bukčių vandentiekio stoties vandens gerinimo įrenginių statybos rangovas. Galime pasidžiaugti, kad šiuo metu sparčiai vyksta projektavimo darbai.“


Naudos jau patikrintą technologiją


Pagal rangos darbų sutartį statybos darbai tikimasi baigti jau kitąmet, tada ir trijų Vilniaus miesto rajonų gyventojai turėtų pastebėti teigiamus pasikeitimus – vanduo bus bespalvis. Dabar vandenyje esantis geležies ir mangano perteklius žmonių sveikatai jokios įtakos neturi ir sukelia tik buitinių nepatogumų – tamsesnis vanduo nudažo kriaukles ar tualetų klozetus. Pastačius vandens gerinimo įrenginius ir šiuos nepatogumus bus galima pašalinti, o geriamojo vandens skonio savybės išliks malonios.

Atsižvelgiant į sėkmingai veikiančią bereagentinę vandens gerinimo technologiją, naudotą visuose Vilniuje įrengtuose vandens gerinimo įrenginiuose, Bukčių vandenvietėje taip pat bus naudojamas toks metodas. Nenaudojant jokių cheminių reagentų, geležis ir manganas bus pašalinami vandenį paprasčiausiai aeruojant ir filtruojant. „Iš žemės gelmių išgautame vandenyje esanti dvivalentė geležis, reaguodama su paduodamu oru, keis valentingumą ir iškris nuosėdomis, kurias ir sulaikys filtrai. Šiuo metu projektas dar rengiamas, tačiau greičiausiai filtruose bus naudojamas kvarcinio smėlio užpildas“, – pasakojo V. Kisielis.


Planuose – dar trys projektai


UAB „Vilniaus vandenys“ vandens tiekimo sistemą sudaro 37 vandenvietės, kuriose veikia 288 gręžiniai, iš jų 255 – Vilniaus mieste. Gręžinių gylis svyruoja nuo 40 iki 180 m. Bendrovė eksploatuoja 47 švaraus geriamojo vandens rezervuarų sekcijas, 116 vandentiekio siurblinių, daugiau kaip pusantro tūkstančio kilometrų vamzdyno, kuris, įgyvendinant įvairius projektus, yra nuolat plečiamas. Centralizuotai geriamasis vanduo pasiekia daugiau kaip 250 tūkst. vartotojų, iš jų Vilniaus mieste – daugiau kaip 200 tūkst. vartotojų.

Prie šiuo metu sostinės vandenvietėse veikiančių 14-os geležies šalinimo įrenginių, artimiausiais metais prisijungs ne tik Bukčių įrenginiai. Salininkuose vandens gerinimo įrenginiai pradės veikti dar šiemet, dėl įrenginių Daniliškėse bei vandentiekio rekonstrukcijos pasirašyta sutartis su rangovu. Šis projektas bus realizuotas 2014 metais. Trakų Vokės vandens gerinimo įrenginių statybai ruošiamas projektas, o 2013 metais bus paskelbtas konkursas statybos rangovui parinkti. Tokie prie antro kėlimo vandentiekio siurblinių įrengiami vandens gerinimo įrenginiai padeda užtikrinti ypač gerą požeminio vandens, tiekiamo vartotojams, kokybę. Apskritai, daugiau nei 90 proc. viso bendrovės „Vilniaus vandenys“ tiekiamo geriamojo vandens yra išskirtinai geros kokybės.