Pasaulyje minima vandens diena

www.flickr.com nuotrauka
2013 03 21

Kasmet kovo 22-ąją visame pasaulyje minima gyvybės šaltinio, vandens, diena. Šią dieną siekiama atkreipti dėmesį į regis visiems įprastą, tačiau gyvybiškai svarbų ir retą gamtos išteklių – gėlą vandenį.

Vanduo užima daugiau kaip 70% žemės paviršiaus, tačiau net 98% vandens yra per daug druskingas, kad būtų galima jį vartoti. Gėlas vanduo sudaro vos 3% viso planetos vandens, iš kurių beveik procento panaudoti negalima, nes jis užšalęs poliariniuose ledynuose. Gėlo vandens poreikis sparčiai auga. Prognozuojama, kad po kelių dešimtmečių vandens stygių pajus beveik 2 milijardai žmonių.

Galime pasidžiaugti, kad vandens požiūriu Lietuva - turtinga šalis. Turime ne tik nemažai ežerų ir upių, bet ir didžiulius telkinius gėlo požeminio vandens – mūsų šalis yra Baltijos arteziniame baseine. Daugelyje Europos šalių centralizuotai tiekiamas būtent paviršinis, upių ir ežerų vanduo, kuris prieš patekdamas ant stalų būna apdorotas įvairiais chemikalais. Tuo tarpu Lietuvoje geriame vandenį išgautą iš po žemių. Vanduo pumpuojamas iš 40-180 metrų gylio gręžinių, moderniais vandens gerinimo įrenginiais pašalinus mangano ir geležies perteklių, švarus ir skanus vanduo vamzdžiais atiteka iki mūsų namų.

Kviečiame įsipilti stiklinę vandens ir mūsų video galerijoje peržiūrėti trumpus video atsakymus į dažniausiai kylančius klausimus apie geriamąjį vandenį:


Taip pat žiūrėkite: