Sostinėje - grandiozinė vandentiekio sistema

2013 04 12

Objektyviai pažvelgus į visą valdomą infrastruktūrą, epitetas „didžiausia Lietuvoje vandentiekio bendrovė“, taikomas įmonei „Vilniaus vandenys“, nebeatrodo tik skambi frazė. Bendrovė eksploatuoja 17 vandens tiekimo teritorijų (Vilniaus miesto, Naujosios Vilnios, Grigiškių, Trakų Vokės, Kalnėnų, Salininkų, Buivydiškių, Daniliškių, Naujųjų Verkių, Nemenčinės, Kabiškių, Kreivalaužių, Gėlos, Švenčionių, Švenčionėlių, Šalčininkų bei Eišiškių) ir daugybę įrenginių: 37 vandenvietes su jose esančiais 288 gręžiniais, 116 vandentiekio siurblinių, 47 švaraus vandens rezervuarus, 10 vandentiekio bokštų ir net 1627 km vandentiekio vamzdynų. Visiems šiems objektams reikalinga nuolatinė priežiūra.

Apie vamzdžius ir avarijas

Kaip pasakojo UAB „Vilniaus vandenys“ gamybos direktorius Vytautas Kisielis, šios didžiulės dabartinės vandens tiekimo sistemos sukurtos ne per naktį – tam prireikė daugelio dešimtmečių. „Didžiausią plėtros mastą ūkis buvo pasiekęs 1975–1985 metais. Tačiau tuo laiku vandens tiekimo valymo sistemos buvo projektuojamos ir statomos pagal tarybinius normatyvus ir technologijas, neatsižvelgiant į sistemos patikimumą“, – pasakojo V. Kisielis.

Pasak specialisto, sovietmečiu esant visuotinam deficitui montuoti plieniniai vamzdynai buvo be vidaus antikorozinės dangos, o pastatytų pagrindinių vandentiekio sistemų techninis lygis buvo žemas. „Pagrindinis plieninių vamzdžių trūkumas tas, kad jie neatsparūs korozijai, – komentavo V. Kisielis. – Šiandien bendrovės eksploatuojamuose vandentiekio tinkluose daugiausia ketinių vandentiekio vamzdžių. Didžiausias jų privalumas – atsparumas korozijai, nors išlieka ir trūkumų – jie yra ganėtinai trapūs, lūžinėja.“ Dėl šios jų savybės pavasarį ir žiemos pradžioje, kai dėl įšalo pradeda judėti gruntas, padažnėja vandentiekio avarijų, nes vamzdžiai tiesiog sulūžta. Pažangiausi – kalaus ketaus ir plastikiniai vandentiekio vamzdžiai, kurie naudojami naujuose įgyvendinamuose projektuose.

Vandentiekio avarijos įvyksta ne tik dėl įšalo (gamtinių sąlygų), bet ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, dėl nekokybiškų, susidėvėjusių vamzdžių ar kitų vandentiekio sistemos elementų. Avarijų sukelia ir hidrauliniai smūgiai, atsirandantys nutraukus elektros tiekimą vandentiekio siurblinėms, arba statybos ir kasimo darbų metu pažeidus vandentiekį. Net ir vagys, sugalvoję pasičiupto vandentiekio šulinių dangčius ar kitus objektus, gali lemti kilusią vandentiekio avariją.

Kaip komentavo V. Kisielis, jei tik tai techniškai įmanoma, remonto metu vandentiekio sistema niekada nestabdoma: „Mes stengiamės užtikrinti nepertraukiamą vandens tiekimą vartotojams“.

Vandentiekiui reikalinga reguliari priežiūra

Teikiamų paslaugų kokybei užtikrinti vandentiekio sistema tikrinama nuolat – pagal patvirtintus grafikus profilaktiškai tikrinami ir prižiūrimi visi jos elementai.

Vienas svarbiausių vandentiekio sistemos elementų – vandentiekio tinklas su jame esančia uždaromąja ir kita armatūra. Juos prižiūri įmonės Vandentiekio tinklų skyrius, kuriam priklauso Vandentiekio avarijų likvidavimo poskyris. Atliekami profilaktinio pobūdžio ir reikalingo remonto darbai, o kilusios avarijos ir gedimai vandentiekio tinkluose likviduojami bet kuriuo paros metu.

„Vandentiekio tinklai renovuojami avaringiausiose ir nepatogiausiose šiam darbui vietose  – ten, kur didelis įklojimo gylis, neardytina gatvės danga ir kitur, – komentavo V. Kisielis. – Rūpestingai prižiūrima nepriekaištingą vandentiekio tinklo veikimą lemianti armatūra: sklendės, uždoriai, gaisriniai hidrantai, vandens ėmimo kolonėlės, netinkami elementai keičiami naujais. O renovuotuose vamzdynuose sumontuota nauja patikima uždaromoji ir kita armatūra.“

Vandentiekio siurblinių darbo patikimumui didinti ir elektros energijai taupyti keičiami susidėvėję siurbliai, rekonstruojamos ir atnaujinamos vandentiekio stotys, pagal nustatytą grafiką plaunami švaraus vandens rezervuarai. Vandentiekio siurblinėse sumontuotos pastovų slėgį sudarančios, variklio sukimosi dažnį reguliuojančios pavaros, kurios leidžia vandentiekio sistemoje palaikyti pastovų vandens slėgį, nepriklausomą nuo vandens suvartojimo svyravimų.

Planuose – vandens gerinimo įrenginiai

Didžiausi vandentiekio sistemų darbai buvo atlikti 2001–2004 m. Renovuoti plieniniai magistraliniai vandentiekio tinklai Antakalnyje, Fabijoniškėse, Pašilaičiuose, Justiniškėse, Viršuliškėse, Šeškinėje, Santariškėse, Baltupiuose, Žirmūnuose, Savanorių prospekte, Kirtimuose, Lazdynuose, Lazdynėliuose, Zarasų–Paplaujos gatvių rajone. Techniniuose koridoriuose Karoliniškėse, Lazdynuose ir Šnipiškėse plieniniai vamzdžiai buvo pakeisti plastmasiniais. Viso renovuota per 73 km vandentiekio tinklų ir magistralių.

Artimiausiu metu daugiausia dėmesio bus skiriama vandens gerinimo įrenginių projektavimui ir rengimui. „Nemažas problemas kelia kitų organizacijų eksploatuoti ir bendrovei „Vilniaus vandenys“ perduoti vandentiekio tinklai ir įrenginiai, kurie nebuvo tinkamai prižiūrimi, – sakė UAB „Vilniaus vandenys“ gamybos direktorius. – Planuojama, kad 2014 m. bus įrengti Daniliškių ir Trakų Vokės vandens gerinimo įrenginiai, o Buivydiškių gyvenvietę prijungti prie Vilniaus miesto vandentiekio sistemos žadama dar šiemet.“ Šiuo metu pradėtas Bukčių vandens gerinimo įrenginių projektavimas, patį projektą taip pat planuojama realizuoti 2014 metais.