Per 7 mėnesius – 15 mln. litų vandentvarkos ūkio plėtrai

www.flickr.com nuotrauka
2013 09 27

Vasarą visoje Lietuvoje netilo ekskavatorių, traktorių, kranų ir kitokių įrengimų bruzdesys – visi skubėjo nudirbti statybos, remonto ar atnaujinimo darbus. Geru oru naudojosi ne tik kelininkai ar statybininkai.

Didžiausia Lietuvos vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ irgi nesnaudė. Nepaisant to, kad vandentiekio ir nuotekų vamzdžių klojimas – sudėtingas ir palyginus negreitą apčiuopiamą rezultatą duodantis darbas, pasak įmonės plėtros ir pardavimų direktoriaus pavaduotojo Lino Didriko, per vasarą gerokai pasistūmėta įgyvendinant jau anksčiau pradėtus projektus.

Renovavo ir plėtė infrastruktūrą

Šiuo metu vandentvarkos projektai įgyvendinami Pavilnyje, Antaviliuose, Gineitiškėse, Avižieniuose, sodų bendrijose „Šeškinė“, „Jurginas ir kituose Vilniaus miesto rajonuose. Iš viso čia bus renovuota 10 km ir paklota beveik 170 km naujų vandentiekio ir nuotekų vamzdžių, o galimybė prisijungti prie miesto tinklų atsiras 14-ai tūkstančių gyventojų. Darbus šiuose miesto rajonuose planuojama užbaigti dar šiemet, todėl gauti centralizuotai tiekiamą vandenį ir pamiršti apie savarankišką nuotekų tvarkymą minėtų rajonų gyventojai galės jau ateinantį pavasarį.

„Per vasarą prie vandentiekio ir nuotekų tinklų iš viso prisijungė per 130 gyventojų. Sparčiau šis procesas vyksta rajonuose, kuriuose projektai buvo įgyvendinami anksčiau, pagal ISPA ir 2004–2006 m. programas – Didžiojoje Riešėje, Balsiuose, Tarandėje. O Pavilnyje ir Kairėnuose-Galgiuose, kur projektas įgyvendintas pagal 2007–2013 m. programą, gyventojai kol kas jungiasi gan vangiai, tačiau ten darbai baigti neseniai ir tikimės, kad daugybė gyventojų tai padarys jau netrukus“, – viltį išreiškė „Vilniaus vandenų“ atstovas.

Kitas didžiulis vykdomas projektas – tai Bukčių vandens gerinimo įrenginių statyba. Iš Bukčių vandenvietės tiekiamas vanduo yra kokybiškas ir saugus vartoti, tačiau pastačius vandens gerinimo įrenginius Lazdynų, Karoliniškių, Pilaitės ir Lazdynėlių gyventojai gaus dar geresnės kokybės vandenį. Uždaruose vandens gerinimo įrenginiuose bus pašalinama perteklinė geležis ir manganas.

„Įgyvendinant šį projektą, taip pat bus renovuojama dalis kelis dešimtmečius skaičiuojančio seno vamzdyno. Atliekant renovavimo darbus neišvengiamai susidrumsčia vamzdžiuose esantis vanduo, todėl bus dienų, kai gyventojus gali pasiekti drumstas vanduo. Žinoma, prieš vykdant darbus, apie galimus laikinus nepatogumus gyventojus įspėsime iš anksto.“, – pasakojo L. Didrikas.

Planuojama, kad statybos Bukčiuose bus baigtos 2014 m. pabaigoje ir minėtų Vilniaus mikrorajonų gyventojai gaus geresnės kokybės vandenį. Šių metų liepos mėn. buvo galutinai baigtas, taip pat Lazdynams itin aktualus „Vilniaus dumblo apdorojimo įrenginių statybos“ projektas. Pasibaigus metus trukusiam defektų nustatymo laikotarpiui, įrenginiai atiduoti vertinti valstybinei komisijai. Modernūs dumblo apdorojimo įrenginiai ne tik leido optimizuoti darbo procesus įmonėje, bet ir išvadavo aplinkinių rajonų gyventojus nuo anksčiau iš valyklos sklidusio nemalonaus kvapo.

Per 7 mėnesius – 15 milijonų

Per septynis šių metų metų mėnesius bendrovė projektams panaudojo per 15 mln. litų. Didžiąją dalį jų – virš 8 mln. skyrė ES, iš valstybės biudžeto buvo skirta 970 tūkst. litų, savivaldybės pridėjo dar daugiau kaip 274 tūkst. litų. Likę 5,5 mln. litų – pačios bendrovės „Vilniaus vandenys“ lėšos. Tačiau darbai vien šiuo metu vykdomais projektais neapsiriboja.

Jau kurį laiką kalbėta, kad kai kuriose labiau nutolusiose Vilniaus miesto teritorijose, kuriose jau yra nemažai gyventojų, verkiant reikia centrinio vandentiekio ir nuotekų tinklų. Mat šalies sostinėje gyvenantys ir priėjimo prie būtiniausių patogumų neturintys žmonės jautėsi gyveną XIX amžiuje. Rezerviniuose bendrovės „Vilniaus vandenys“ sąrašuose buvę tokie rajonai kaip Markučiai, Šnipiškės ar Antakalnio sodų masyvai, Aplinkos ministerijai skyrus finansavimą, regis, jau netolimoje ateityje galės džiaugtis visais gyvenimo mieste privalumais.

„Šiuo metu rengiame paraišką Europos Sąjungos Sanglaudos fondo paramai gauti, kad galėtume tinklus nutiesti Šalčininkuose ir kai kuriuose Vilniaus rajonuose. Įgyvendinus šį projektą, centralizuotai tiekiamą kokybišką ir švarų vandenį galės gerti bei nuotekų tvarkymo paslaugas galės gauti Šnipiškių, SB „Švietimas“, SB „Pavilnys“, SB „Rūta“, SB „Varnėnas“, Antakalnio sodų, Markučių, Baltupių gyvenamųjų rajonų, Naujasodžio g. bei Kremplių g. gyventojai“, – įspūdingus planus atskleidė L. Didrikas.

Minėtose gyvenvietėse numatyta nutiesti beveik 16 km naujų vandentiekio ir beveik 40 km naujų nuotekų tinklų, pastatyti 11 naujų nuotekų siurblinių bei 3 naujas vandentiekio siurblines. Prie nuotekų tinklų bus naujai prijungta daugiau nei pustrečio tūkstančio gyventojų. Šiuo metu vykdomos darbų viešųjų pirkimų procedūros, tačiau jei viskas vyks sklandžiai, darbai turėtų prasidėti 2014 m. pavasarį, o pats projektas bus įgyvendintas iki 2015 m. vidurio.

Eksploatuoja milžinišką įrenginių kompleksą

„Vilniaus vandenys“ ne veltui vadinama didžiausia Lietuvoje vandentiekio bendrove: ji eksploatuoja 17 vandens tiekimo teritorijų , 37 vandenvietes su jose esančiais 288 gręžiniais, 116 vandentiekio siurblinių, 47 švaraus vandens rezervuarus, 10 vandentiekio bokštų ir daugiau kaip 1600 km vandentiekio vamzdynų, kuriuos nuolat papildo naujai tiesiami vamzdžiai.

„Vilniaus vandenų“ žinioje – ir Vilniaus nuotekų valykla bei 14 jau veikiančių vandens gerinimo įrenginių. Tokie prie antro kėlimo vandentiekio siurblinių įrengiami vandens gerinimo įrenginiai padeda užtikrinti ypač gerą požeminio vandens, tiekiamo vartotojams, kokybę. Apskritai, daugiau nei 90 proc. viso bendrovės „Vilniaus vandenys“ tiekiamo geriamojo vandens yra išskirtinai geras, o vandens ir jo kokybės užtikrinimas – vienas iš pagrindinių bendrovės prioritetų.

Vandens kokybę nuolat seka dar 1955 m. įkurta UAB „Vilniaus vandenys“ geriamojo vandens cheminė ir mikrobiologinė laboratorija, dabar veikianti kaip bendrovės padalinys. Vanduo tikrinamas daugiau nei 150 pastovių patikros taškų Vilniuje: gręžiniuose, vandens rezervuaruose, siurblinėse, apskaitos mazguose, vandens kolonėlėse, namų įvaduose. Pagal pusšimtį skirtingų rodiklių atliekami tyrimai garantuoja, kad galutiniam vartotojui vanduo yra tiekiamas pagal visus tarptautinius geriamojo vandens kokybės reikalavimus ir patvirtintas higienos normas.