Ką daryti, kad neužšaltų vamzdžiai?

2013 12 02
Šaltą rudens ar žiemos vakarą jaukiai sėdite namuose su arbatos puodeliu rankose. Arbatinukui ištuštėjus, einate užkaisti vandens, atsukate vandens čiaupą ir... suprantate, jog „baigėsi“ vanduo. Jo neužsuko kaimynai – tą tikrai žinote – tiesiog, kaip įprasta tokiu metų laiku, užšalo jūsų namo vamzdžiai. Jaukumas namuose išsisklaido, nes jus jau apėmė nedidelis, bet įkyrus rūpestis. Kada atsiras vanduo, - klausiate savęs ir kviečiate pagalbą. Kodėl svarbu tinkamai įrengti ir apšiltinti vamzdynus bei patalpas, kuriose jie nutiesti bei kaip tai padaryti pataria įmonės gamybos direktoriaus pavaduotojas Jonas Jonkaitis.

- Netrukus sulauksime šalčių, o kartu ir dažnai tokiu metų laiku ištinkančios bėdos – vamzdžių užšalimo. Kodėl vamzdžiai užšąla?
- Pagrindinė priežastis vamzdžių užšalimo priežastis – netvarkingos patalpos, kuriose yra vandentiekio vamzdžiai bei apskaitos mazgai. Taip pat dažnai užšąla lauke esantys privatūs vandens tinklai, jeigu savininkas juos pakloja per mažame gylyje. Senamiesčiuose vamzdžiai dažnai užšąla dėl to, kad yra nutiesti per negyvenamas, nešildomas patalpas. Tuo tarpu daugiabučiuose vamzdynai užšąla dėl išdaužytų langų ir neuždarytų durų, pro kurias į patalpas patenka šaltas oras.

- Kas atsitinka, kai vamzdžiai užšąla? Kokios gali būtų jų užšalimo pasekmės?

- Vamzdynų užšalimo pasekmės – paprastos ir nemalonios. Iš pradžių neturite vandens, o po to, jei laiku nenustatoma užšalimo vieta ir nesiimama reikiamų priemonių, užšalęs vamzdis (ypač kai jis iš ketaus ir plieno) gali sprogti – tuomet patirsite nuostolių dėl užlietų patalpų, teks keisti vamzdyną. Jeigu kalbėti apie atšildymą, teks pjauti vamzdį, leisti į jį garus, o tai vėlgi kainuoja. Ir laiko, ir pinigų. Ypač būna sudėtinga prie vamzdžių prieiti ir juos atšildyti senamiestyje, kai tenka darbuotis neturint vandentiekio plano.

- Ką daryti, kad vamzdžiai neužšaltų ir nesprogtų? 
- Visų pirma reikėtų būti atidiems. Tai pasakytina tiek apie privačių namų savininkus, tiek daugiabučių namų administratorius. „Vilniaus vandenys“ savo ruožtu rūpinasi bendrovei priklausančiais vamzdžiais, kurie nutiesti iki vandens apskaitos mazgo. Taigi prieš žiemą gyventojai turėtų patikrinti patalpas, kuriose yra vandentiekis ir jo įrengimai – ar jos sandarios. Jei vandentiekis sumontuotas patalpose,  kuriose oro temperatūra trumpam gali nukristi iki 0 laipsnių ir žemiau, o taip pat patalpose, į kurias gali įsiskverbti išorės oras (tai įėjimai, vartai), vamzdynai turi būti su šilumos izoliacija. Kaip žinia, nemaža dalis vamzdynų įrengta pastatų rūsiuose, garažuose ar kitokio pobūdžio techninėse patalpose. Neretai šios patalpos yra nešildomos todėl netgi termoizoliacijos sluoksnis kartais neapsaugo vamzdynų nuo užšalimo, jei ilgesnį laiką temperatūra patalpoje nukrenta žemiau nulio. Norėčiau taip pat priminti, jog klojant privačius vamzdynus, reikėtų juos įkasti 180 cm. gylyje. Kadangi žemė įšąla iki 150-160 cm. toks gylis yra visiškai saugus.

- Kur reikėtų kreiptis, jei vis dėlto vamzdžių užšalimo išvengti nepavyko?
- Jei dėl vamzdžių užšalimo avarija vis dėlto įvyko, prašome kreiptis į UAB „Vilniaus vandenys“ centrinę dispečerinę, tel. (8 5) 266 4371. Ji dirba visą parą. Šiuo telefonu taip pat galima skambinti, norint pranešti apie pastebėtą atidengtą vandentiekio ar nuotekų tinklų šulinį. Beje, mūsų bendrovė atlieka ir profilaktinę vandentiekio tinklų apžiūrą, pašalina priežastis kurių galėtų įvykti vandentiekio avarijos ar vandens tiekimo sutrikimai dėl užšalimo.