2021-10-18

.

Nuo gruodžio vidurio tinklų plovimo darbus laikinai stabdome.

Primename, jog nuo vasaros vidurio Naujamiesčio mikrorajone bendrovė „Vilniaus vandenys“ vykdė labiausiai užsiteršusių vandentiekio vamzdynų atkarpų plovimo darbus. Vamzdynai plaunami nuo juose susidariusių geležies ir mangano dalelių. Iki gruodžio vidurio Naujamiestyje bendrovės darbuotojai išplovė daugiau nei 30 km vandentiekio vamzdynų tinklo.

Informuojame, jog nuo gruodžio vidurio vamzdynų plovimo darbai Naujamiestyje yra stabdomi. Šiuos darbus planuojama pratęsti jau 2022-ųjų metų pradžioje. Po vamzdynų plovimo yra įprasta, jog gyventojai gali susidurti su laikinu (trunkančiu iki poros dienų) vandens kokybės suprastėjimu, prieš šventes nenorime, jog klientai susidurtų su papildomais nepatogumais, todėl priimtas sprendimas darbus laikinai stabdyti.

Bendrovė supranta, jog šie darbai ir laikinas vandens kokybės suprastėjimas Naujamiesčio gyventojams kelia rimtų nepatogumų, todėl, pirmiausia, bendrovė „Vilniaus vandenys“ klientų, susidūrusių su vandens kokybės suprastėjimo problema, dar kartą nuoširdžiai atsiprašo.

Kadangi bendrovė Naujamiesčio rajone ir toliau ketina vykdyti vamzdynų plovimo darbus, čia situacija išlieka rimta, „Vilniaus vandenys“ šiuo metu ieško alternatyvų ir momentinių sprendimų, kaip vandens kokybę kuo skubiau atstatyti. Nepaisant to, jog vamzdynai bus plaunami ir toliau bei ilgalaikis šios problemos sprendimo būdas – išplauti visi vandentiekio vamzdynai šiame rajone, šiuo metu svarstomi ir derinami tokie momentiniai sprendimai, kaip papildomos bei saugančios įrangos, filtrų įrengimai kritinėse rajono vietose. Bendrovė artimiausiu metu pasidalins informacija apie priimtus momentinius problemos sprendimo būdus.

Taip pat primename, jog bendrovė operatyviai reaguoja į gautas klientų užklausas dėl suprastėjusios vandens kokybės, todėl, jei susidūrėte su vandens kokybės suprastėjimu savo namuose, kviečiame apie tai mus informuoti el. paštu info@vv.lt, tel nr. 19118 arba internetinės svetainės Live Chat langelyje. Visos užklausos bus sprendžiamos prioriteto tvarka.

Akcentuojame ir tai, jog bendrovė klientams, kurie dėl laikinai pasikeitusios vandens kokybės patyrė materialinių nuostolių, ir toliau yra pasirengusi, bendradarbiaudama su draudimo bendrove, kompensuoti patirtą žalą (sugedusi skalbimo mašina, kavos aparatas ir pan.). Dėl to kviečiame kreiptis į bendrovę el.paštu info@vv.lt (pridedant oficialią pretenziją ir technikos remonto/kito dokumento išrašą, kuriame nurodoma, jog buitinė technika buvo sugadinta dėl suprastėjusios vandens kokybės).

.

.

Atsakymai į dažniausiai klientų užduodamus klausimus

Kodėl iš čiaupo bėga rudas, juodas vanduo ar vanduo su nuosėdomis?

Po žeme esančių vandentiekio vamzdžių vidinės sienelės yra pasidengusios natūraliomis nuosėdomis, kurios, dėl vamzdyne pasikeitusių tekėjimo greičių, atitrūksta nuo sienelių taip sukeldamos vandens drumstumą, kuris ir yra iš čiaupo bėgančio rudo, juodo ar su nuosėdomis vandens priežastis. Vandens tekėjimo greičių pasikeitimą gali lemti įvairūs veiksniai: avarijos, vandens paėmimas iš priešgaisrinių hidrantų, elektros dingimas vandens kėlimo stotyse, technologinis tekėjimo krypties pasikeitimas ir pan.

Taip pat rudo, juodo ar su nuosėdomis vandens priežastis gali slypėti ir name esančiuose vamzdynuose, kuriuose vyksta panašūs procesai.

Kaip turėčiau elgtis pastebėjęs/-usi, jog vanduo pakeitė spalvą, kvapą ir abejoju, ar galiu jį naudoti?

Apie tai reikėtų informuoti VANDENS TIEKĖJĄ ir namo administratorių arba bendrijos atstovą. Atsižvelgdami į atliekamus darbus ar įvykusias avarijas, kai kuriais atvejais galime greitai įvertinti, kokio tai masto problema ir ar ji yra mūsų „pusėje“.

Tačiau būna ir taip, kad suprastėjusios vandens kokybės priežasties tenka ieškoti giliau arba problema yra vidiniame daugiabučio tinkle, kas jau yra nebe mūsų kompetencijoje. Pastarosiose situacijose į problemos sprendimą įsitraukia daugiau suinteresuotų šalių, jis gali užtrukti ilgiau, todėl skatiname mus apie vandens kokybės pokyčius informuoti nedelsiant.

Jei vandens kelią iki jūsų namų įsivaizduotumėte kaip medį, vandens tiekėjas rūpinasi medžio šaknimis, iš kurių išgaunamas vanduo ir iš vandenviečių perduodamas į medžio kamieną, magistralinius vandentiekio tinklus, iš ten keliauja medžių šakomis, skirstomaisiais tinklais, pasiekia mažesnes ir plonesnes medžio šakeles, gatvių tinklus ir įvadus, o jau tada keliauja į kiekvieno lapo gysleles, namo vamzdynais iki jūsų čiaupo – už paskutinį etapą yra atsakingas namo administratorius arba bendrija.

Ar pakitusios spalvos, nuosėdų turintis vanduo yra saugus vartoti?

Kilus dvejonių dėl vandens kokybės, rekomenduojame tokio vandens nevartoti ir pirmiausiai konsultuotis su „Vilniaus vandenų“ specialistais. Naujamiesčio atveju, kai rajoną pasiekė dešimtmečiais ant vamzdynų besikaupusios geležies bei mangano nuosėdos, vandens vartoti nerekomenduojama, nes toks vanduo yra pakeitęs savo skonio ir išvaizdos savybes. Tačiau vertėtų paminėti, kad toks vanduo pavojaus žmogaus sveikatai ar gyvybei nekelia.

Kodėl vandenyje apskritai yra kažkokių medžiagų, kurios keičia jo išvaizdą, užpildo jį kietosiomis dalelėmis?

Vanduo yra vienas geriausių tirpiklių ir negali būti visiškai grynas, nes jame yra ištirpę daug įvairių medžiagų. Vanduo gausus natūralių mineralų: kalcio ir magnio druskų, fluorido, natrio, kurie po kontakto su deguonimi tampa matomi nuosėdų pavidalu. Vertingiausiomis iš mineralinių medžiagų laikomas kalcis ir magnis. Šios medžiagos būtinos kiekvienam gyvam organizmui. Daugiausiai kalcio yra natūraliame piene – apie 1300 mg/l, po jo rikiuojasi didelės mineralizacijos mineralinis vanduo, kalcio turintis maždaug 552 mg/l. Vandenyje iš čiaupo taip pat yra kalcio ir magnio – atitinkamai 85 mg/l ir 16 mg/l. Šiuo parametru vanduo iš čiaupo lenkia šaltinio vandenį, kuriame šių medžiagų yra tik 62 mg/l (kalcis) ir 15 mg/l (magnis).

Nuolat tikriname ir prižiūrime iš gilaus požemio išgaunamą vandenį, stebime įvairiausius jo parametrus, kad jis galutinį vartotoją pasiektų tyras ir švarus. Be tokių liūdinančių situacijų kaip Naujamiestyje, esame tikrai išskirtiniai Europoje ir pasaulyje, nes galime gerti ir kitoms reikmėms naudoti giliai esantį, nuo paviršinės taršos apsaugotą gėlą vandenį.

Kokį vandenį man gerti ir naudoti jei mano namuose jo kokybė dar neatsistatė?

Maloniai kviečiame naudotis tuo vandeniu, kurį vamzdynų plovimo dienomis vandenvežėmis pristatome į rajoną. Jis yra švarus ir saugus, tinkamas gerti, ruošti maistą bei naudoti buityje. Net jei atsiprašytume Jūsų kiekvieno po 100 kartų, to vis tiek būtų per mažai, nes žinome, kad šiuo vandeniu negalėsite užpildyti savo skalbyklių, indaplovių, kavos aparatų, vonių ir jis nebėgs iš dušo galvutės. Taip, jis nė iš tolo Jums nesuteiks įprasto kasdieninio komforto, bet šiuo sudėtingu metu tai yra sprendimas, padedantis užtikrinti pagrindinius poreikius.

Visai atvejais jei jūsų bute/name vandens kokybė suprastėjo, praneškite apie tai mums ir mes ieškosime būtų kaip jums pristatyti kokybiško vandens. Pranešti apie tai galite mūsų el. paštu info@vv.lt, tel. 19118, mūsų internetinės svetainės „Live Chat“ langelyje arba parašant mums asmeninę žinutę „Vilniaus vandenų“ Facebook paskyroje.

Ką tokioje situacijoje daryti vienišiems, neįgaliems, senyvo amžiaus žmonėms?

Kiekvieno kliento asmeninės situacijos iš tiesų nežinome, todėl šiuo atveju norime paskatinti bendruomeniškumą ir padėti pasirūpinti kaimynais, jei žinote, kad dėl kažkokių priežasčių jie negali to padaryti patys. Taip pat informuokite ir mus (el. paštu info@vv.lt, tel. 19118, mūsų internetinės svetainės „Live Chat“ langelyje arba parašant mums asmeninę žinutę „Vilniaus vandenų“ Facebook paskyroje), o mes pasirūpinsime, jog tiems žmonėms geriamasis vanduo būtų pristatytas iki namų durų. Sunkiai dirbame ir tikrai stengiamės šią nemalonią situaciją išspręsti kuo greičiau.

Ar galime tikėtis nuostolių kompensavimo, jei dėl vandens kokybės sugedo buitinė technika?

Vartotojai, kurie dėl laikino kokybės suprastėjimo patyrė finansinių nuostolių turėtų kreiptis į mus el. paštu info@vv.lt. Kiekvieną tokį atvejį, kartu su draudimo atstovais, vertiname individualiai.

Kokius dokumentus reikia pristatyti, norint, kad nuostoliai būtų finansuoti?

Kiekvieną atvejį mūsų specialistai sprendžia individualiai, tačiau, pirmiausia, iš besikreipiančių klientų prašome oficialios pretenzijos bei technikos remonto išrašo/kito dokumento, kuriame nurodoma, jog buitinė technika buvo sugadinta dėl suprastėjusios vandens kokybės. Nors mūsų atsakymo ir sprendimo laikas gali skirtis, dažniausiai į tokias užklausas atsakome per 5 d.d.

Jei gavau informaciją, jog šalia mano namo buvo išplauti gatvės tinklai, kaimyniniuose namuose vandens kokybė atsistatė, tačiau pas mane bėga blogos kokybės vanduo. Ar problema gali būti mano name?

Taip, gali būti, jog problema yra namo vidaus tinkluose, kuriuos prižiūri atsakingas namo administratorius ar bendrija. Vandentiekis Vilniaus mieste sujungtas į vientisą, nedalomą sistemą, kurioje magistraliniai, skirstomieji, gatvių ir individualių namų ar daugiabučių vidaus vamzdynų tinklai yra susieti, o atskiros jų dalys turi skirtingus šeimininkus. Plovimo darbus atliekant vienose tinklų atkarpose, pasekmės juntamos ir kitose. Siekiant, kad po plataus masto magistralinių tinklų plovimo visus gyventojus ar verslo subjektus pasiektų kokybiškas vanduo, būtinas visų grandžių, taip pat ir galutinės grandies – būstų administratorių, bendrijų atstovų įsitraukimas: tinkamas vidaus tinklų išplovimas, daugiabučių vidaus tinkluose įrengtų filtrų išvalymas ir pan.

Ką siūlote (ne)daryti vartotojams, kai vyksta vamzdynų plovimo/remonto darbai?
 1. Banalus, bet iš tiesų be galo svarbus žingsnis yra atnaujinti savo kontaktinius duomenis, pateiktus „Vilniaus vandenims“. Patikrinti, jog su Jumis tikrai galima susisiekti nurodytu telefono numeriu, elektroniniu paštu.
 2. Pamėkite mus Facebook platformoje, net jei ir neplanavote papildyti įmonės sekėjų gretų. Čia stengiamės operatyviai skelbti informaciją apie planuojamus didelius projektus bei darbus, kurie, kaip rodo nesena patirtis, gali tiesiogiai Jus paliesti.
 3. Kitaip, nei dingus elektrai, atsiradusių problemų su vandeniu neįžvelgsite užtemusiuose kaimynų languose. Tačiau mums greičiau suvokti negerovių mastą labai padėtų, jei pranešdami apie problemą informuotumėte ir apie tai, jei tas pats vyksta ir pas kaimynus, gretimuose daugiabučiuose ar kituose pastatuose.
 4. Stipriai pasikeitus vandens spalvai, pakitus vandens skoniui ar atsiradus aiškiai matomų nuosėdų reikėtų nutraukti vandens vartojimą, nejungti ir vandenį naudojančių prietaisų – skalbyklių, indaplovių, kavos aparatų, nustoti eksploatuoti filtravimo sistemas, kurios vandenį ima tiesiai iš vandentiekio. Kartais nutinka taip, kad atsiradęs nuokrypis nuo įprastų jutiminių parametrų nereiškia nieko blogo ir vandenį toliau vartoti galima, tačiau būna ir taip, kad kol pati sistema nebus sutvarkyta, reikia nuo to susilaikyti.
 5. Ne tas patarimas, kurį būtų džiugu teikti, bet vis dėlto. Kadangi nė vienas nežinome, kur, kada įvyks ir kiek laiko užtruks vandens tiekimo avarija ar kiti sutrikimai, kiekviename būste turėtų nuolat būti bent minimali geriamojo vandens atsarga troškuliui numalšinti.

.

Paaiškiname: kaip vanduo atiteka iki gyventojų namų,kodėl vamzdžiuose kaupiasi nuosėdos ir kaip gydome vamzdynus

 • Paaiškiname: kaip metras po metro vanduo atkeliauja iki gyventojų namųPlačiau

  Vandentiekis Vilniaus mieste sujungtas į vientisą, nedalomą sistemą, kurioje magistraliniai, skirstomieji ir individualių namų ar daugiabučių inžineriniai vidaus tinklai yra susieti, o atskiros jų dalys turi skirtingus šeimininkus.

  1-oji dalis, kuria rūpinasi „Vilniaus vandenys“.

  Mes savo namuose naudojame iš požeminių gręžinių išgautą tyrą vandenį, kurio kokybė ir sudėtis įprastai nieko nesiskiria nuo prekybos centruose pardavinėjamo vandens buteliukuose. Iš požeminių gręžinių, kurių skaičiuojame per 280, išgautas vanduo patenka į vandens gerinimo įrenginius, kuriuose yra prisotinamas oro, tam, kad pasišalintų natūraliai požeminiame vandenyje esančios medžiagos. Geležis iš vandens šalinama pasitelkiant kvarcinį smėlį. Visas šis vandens apdorojimo procesas vyksta bendrovės vandenvietėse, kurių skaičius šiuo metu siekia 36.

  2-oji dalis, kuria rūpinasi „Vilniaus vandenys“.

  Paruoštas, išvalytas ir visada tik kokybiškas ir saugus naudoti geriamasis vanduo iš vandenvietės keliauja į magistralinius tinklus. Magistraliniai vandentiekio tinklai išsiskiria savo skersmeniu, kuris siekia 400-900 mm.

  3-ioji dalis, kuria rūpinsi „Vilniaus vandenys“.

  Vanduo magistraliniais vamzdynais teka tol, kol pasiekia skirstomuosius/gatvės tinklus. Dabar „Vilniaus vandenys“ iš viso prižiūri 1719 km vandentiekio vamzdynų tinklo (magistralinių ir skirstomųjų tinklų). Lyginant su magistralinio tinklo vamzdynu, skirstomieji vamzdžiai yra siauresni, jų skersmuo siekia 100-400 mm. Keliaudamas skirstomuoju vamzdynu vanduo atiteka iki namo įvado.

  4-oji dalis, kuria rūpinasi namo administratoriai arba bendrijos atstovai.

  Įvadui kirtus namo išorinę sieną, vanduo teka inžineriniais namo vidaus tinklais, įveikęs šį kelią, vanduo pagaliau pasiekia gyventojų čiaupus. Šiame etape už vandens kelią yra atsakingas namo administratorius arba bendrija.

 • Paaiškiname: kaip vamzdyje susikaupia nuosėdos ir kodėl jų sankaupos vieną dieną nusprendžia palikti vamzdžio sienelęPlačiau

  Pirmiausia, apie nuosėdas vamzdyje:

  Vanduo yra vienas geriausių tirpiklių ir negali būti visiškai grynas, nes jame yra ištirpę daug įvairių medžiagų ir natūralių mineralų. Išvalytame, saugiame bei kokybiškame vandenyje yra ir plika akimi nematomų geležies bei mangano dalelių (šis skaičius neviršija nustatytų higienos normų), kurios po kontakto su deguonimi (oru) tekėdamos magistraliniais ir skirstomaisiais tinklais nusėda ant vamzdynų sienelių. Ant senų vamzdžių sienelių šios dalelės nusėda daug lengviau, taip sudarydamos natūralias nuosėdas bei geležies ir mangano sankaupas.

  Kodėl šios sankaupos atsiskiria nuo vamzdžio sienelės:

  Nuo vamzdžio sienelės susikaupusios geležies ir mangano sankaupos atsiskirti gali dėl ne vienos priežasties, dažniausiai: vamzdyje pasikeitusio vandens tekėjimo greičio (vandentiekio avarijos, vandens paėmimas iš priešgaisrinių hidrantų, elektros dingimas vandens kėlimo stotyse, technologinis tekėjimo krypties pasikeitimas, padidėjęs vandens sunaudojimas) ir dėl skirtingose vamzdžio atkarpose susiformavusių skirtingo dydžio geležies ir mangano sankaupų.

  Kaip atsiskyrusios sankaupos veikia pro vamzdžius tekantį ir iš vandenvietės atkeliaujantį sveiką, kokybišką ir aukščiausius reikalavimus atitinkantį vandenį:

  Nuo vamzdžio sienelės atsiskyrusios geležies ir mangano dalelės sukelia vandens drumstumą, kuris yra iš čiaupo bėgančio rudo, juodo ar su nuosėdomis vandens priežastis.

  Kaip šios situacijos išvengti:

  Išvengti neįmanoma, laikas veikia visus, tačiau, aišku, jei visi po žeme esantys vamzdžiai būtų tik nauji, o neskaičiuotų kelias dešimtis metų, galėtume būti ramūs. Visgi, tokiose situacijose padeda vandentiekio tinklo plovimas, žinoma, reikia išplauti ne keletą skirtingų atkarpų, o visą vamzdynų tinklą nuo vandenvietės: magistralinius ir skirstomuosius tinklus.

 • Paaiškiname: kaip šiuo metu gydome vamzdynų tinklusPlačiau

  Daugiau nei 80 proc. vandentiekio vamzdynų infrastruktūros Vilniuje skaičiuoja jau daugiau nei 30 metų. Avarijos tinkluose, rudas vanduo, periodiniai vandens slėgio svyravimai dažniausiai yra nusidėvėjusių vamzdynų pasekmė.

  Koks sprendimas, ką daryti?

  Pirmiausia, skirti dėmesio infrastruktūros atnaujinimui, tačiau, aišku, viso Vilniaus perkasti vienu metu negalima, todėl reiktų vadovautis principu: dalį atnaujinti, dalį pagydyti.

  Kaip gydyti?

  Unikaliausio ir efektyviausio sprendimo, deja, bet nėra. Keletas šalių taiko „vamzdynų kamščių“ metodiką, taip pat yra šalių, kuriose vandentiekio vamzdynų problemos sprendžiamos „vamzdžio šalčio terapijos“ būdu. Tačiau šiuos sprendimus daugelis kritikuoja dėl vandens tiekimo visiško nutraukimo ir padidėjusios vamzdžio trūkimo rizikos.

  Kaip gydome Vilniaus vandentiekį mes?

  Mes pasitikime gerąja kitų šalių praktika ir savo patirtimi bei vykdome vamzdynų plovimo specialia įranga darbus. Šiuo metu didžiausias dėmesys – Naujamiesčio rajonui, kur „Vilniaus vandenys“ išplaus 40 km vamzdynų tinklo. Čia bendrovė plaus ne keletą pavienių atkarpėlių – plaus viską, nes rimtos žaizdos pleistru nepagydysi, tam reikia ir specialių vaistų ir ypatingo rūpesčio.

  Kaip vyksta vamzdžio plovimas?

  Vamzdžio plovimui yra naudojama speciali įranga, kuri oro ir vandens mišinio pagalba vamzdyje išplauna nusistovėjusios geležies ir mangano dalelių apnašas. Viename vamzdžio gale paduodamas oro-vandens mišinys, kitame pašalinamos nuo vamzdžio atsiskyrusios nuosėdos. Toks vamzdynų atkarpos plovimas reikalauja investicijų, nes išplauti 1 km vamzdynų tinklo kainuoja 7500 eurų. Tačiau gydyti reikia ir reikia tai daryti reikia metras po metro.