Vandentvarkos lyderė Lietuvoje „Vilniaus vandenys“ skiria didelį dėmesį visuomenės švietimui. Bendrovė ne tik pati inicijuoja įvairias švietimo iniciatyvas, bet su didžiuliu entuziazmu prie jų prisideda.

„Neterštukas“ darželiuose ir pradinėse mokyklose


Tai 2022-aisiais startavusi „Vilniaus vandenų“ iniciatyva, globojama Aplinkos ministerijos ir palaikoma Nacionalinės švietimo agentūros, skirta Vilniaus miesto bei rajono darželiams ir pradinėms mokykloms.

Šios iniciatyvos metu bendrovės komanda, kartu su vaikų itin mylimu personažu „Neterštukas“ patys atvyksta į darželius ar pradines mokyklas, kur vaikams trumpai ir žaismingai papasakoja apie vandens bei nuotekų kelią ir pagrindines tvaraus naudojimo taisykles.

Šias išvykstamąsias ekskursijas bendrovės atstovai vykdo kartą per mėnesį. Edukacijos trukmė darželiuose 30 – 40 min., pradinėse mokyklose – 45 min.


Mokinių ekskursijos „Vilniaus vandenų“ objektuose


Bendrovė „Vilniaus vandenys“ mokiniams nuo 5 klasės kartą per mėnesį mielai atveria trijų bendrovei priklausančių objektų duris: Vandentiekio istorijos muziejų (Maironio g. 12, šalia Bernardinų sodo), daugiau nei pusę miesto geriamuoju vandeniu aprūpinančią Antavilių vandenvietę (Antavilių g. 29) bei didžiausią visoje šalyje Vilniaus nuotekų valyklą (Titnago g. 74).

Bendrovės objektų durys mokiniams yra atveriamos kartą per mėnesį. Vieno objekto, kartu su „Vilniaus vandenų“ ekspertu, apžiūros laikas – apie 45 min.


Ekskursijos suaugusiųjų grupėms „Vilniaus vandenų“ objektuose


Bendrovė „Vilniaus vandenys“ savo veikla, istorija ir vandentvarkos darbo subtilybėmis siekia pasidalinti su kiekvienu vilniečiu ar miesto svečiu, todėl kviečia savo objektus pamatyti iš arti darbuotojų, draugų grupes ar šeimas. Šios ekskursijos yra organizuojamos kartą per mėnesį (darbo dienomis), bei du kartus per metus savaitgaliais (apie šias ekskursijas ir registraciją į jas bendrovė skelbia atskirai). Galimi aplankyti objektai: Vandentiekio muziejus Sereikiškių vandenvietėje (Maironio g. 12), Antavilių vandenvietė (Antavilių g. 29) bei Vilniaus nuotekų valykla (Titnago g. 74).


Norintiems sužinoti daugiau:

Vandentiekio muziejus Sereikiškių vandenvietėje

Sereikiškių vandenvietėje yra įsikūrusi ne tik „Vilniaus vandenų“ geriamojo vandens laboratorija, bet čia veikia ir pačių darbuotojų įkurtas Vandentiekio istorijos muziejus, duris atvėręs 1976 metų liepos 28 dieną. Turtinga muziejaus ekspozicija byloja ne tik apie vandentiekio ir nuotakyno statybos eigą, bet ir apie dalį Vilniaus miesto istorijos.

Norite sužinoti Vilniaus vandentiekio istoriją? Kviečiame peržiūrėti „Vilniaus vandenų“ sukurtą trumpą vaizdo filmą ČIA.

Antavilių vandenvietė

Vilniaus Antavilių vandentiekio kompleksas jungia 4 vandenvietes (Pečiukų, Virių, Karveliškių, Nemenčinės) su jose veikiančiais 78 gręžiniais, vandens gerinimo įrenginius, vandens dezinfekavimo įrenginius, tris po 10 000 m3 talpos švaraus vandens rezervuarus, antro kėlimo siurblinę ir technologinius vamzdynus.

2001 m. pradėjus eksploatuoti vandens gerinimo įrenginius, kuriuose įrengta bereagentinė požeminio vandens aeravimo technologija, kitais metais ji buvo pristatyta konkursui „Lietuvos metų gaminys 2002“, kuriame laimėjo metų gaminio medalį. Šie įrenginiai užtikrina labai geros kokybės vandens tiekimą 47 proc. vilniečių, o vandens gerinimo proceso metu kaip šalutinis produktas išgaunama geležis tampa antrine žaliava, atiduodant ją „Palemono keramikai“.

Vilniaus miesto nuotekų valykla

„Vilniaus vandenys“ ne tik tiekia šaltą geriamąjį vandenį bet ir surenka nuotekas. Jų surinkimui ir transportavimui iki nuotekų valyklos naudojamas 1335 km ilgio vamzdynas. Dėl kalnuoto miesto reljefo nuotekos transportuojamos 185 skirtingo pajėgumo nuotekų siurblinių pagalba, kurios perpumpuoja visas miesto nuotekas į Vilniaus miesto nuotekų valyklą. Tai didžiausia nuotekų valykla Lietuvoje, kurioje įrengtos valymo technologijos visiškai užtikrina, kad nuotekos būtų šalinamos pagal aplinkosaugos reikalavimus nuotekoms tvarkyti. 2003 m. Vilniaus miesto nuotekų valyklai suteiktas „Metų gaminio medalis“, 2005 m. HELCOM komisija išbraukė Vilnių iš Baltijos jūros teršėjų.

2012 m. šioje valykloje pastatyti nauji, modernūs dumblo apdorojimo įrenginiai, kurių pagalba dumblo apdorojimo proceso metu per parą pūdytuvuose susidaro apie 190000 m3 biodujų, kurios naudojamos kogeneracinėse jėgainėse elektros bei šiluminės energijos gamybai. Per metus pagaminama apie 16 mln. kWh elektros energijos bei apie 19 mln. kWh šiluminės energijos.

2021 metų vasarą Vilniaus nuotekų valykloje pradėti rekonstrukcijos darbai, kurių pabaiga numatoma 2023 metais.

Registracijų į ekskursijas užklausos formą rasite apačioje.

Atkreipiame dėmesį, jog žemiau užpildyta forma nėra registracija į ekskursiją. Gavus iš jūsų užpildytą užklausos formą bendrovės atstovai patys susisieks formoje nurodytais kontaktais, patvirtins registraciją ir suderins visas reikalingas detales.

Formą prašome užpildyti 1 kartą.

    Užklausa

    +370