Dėl masinių susibūrimų ribojimų šiuo metu nevedame ir neplanuojame ekskursijų bei pamokų.

Lietuva – vandeniu turtingas kraštas. Vanduo, kaip ir atmosferos oras yra būtinas ir niekuo nepakeičiamas gyvybės palaikymo šaltinis. Tai nėra neišsenkanti gamtos dovana, tai – visų mūsų turtas, kuriuo naudojamės dabar ir kurį privalome išsaugoti ateities kartoms.

„Vilniaus vandenys“ rūpinasi kokybiško geriamojo vandens tiekimu, aplinkosaugos reikalavimus atitinkančiu nuotekų valymu ir gamtos resursų tausojimu, todėl prisideda prie visuomenės aplinkosauginio švietimo.

Kviečiame susipažinti, kaip kūrėsi ir vystėsi miesto vandentiekio sistema, o ja tiekiamas vanduo įkvėpė ištisas kartas. Tikimės ir jūs būsite įkvėpti!

EKSKURSIJOS 


Visiems pageidaujantiems organizuojame grupines ekskursijas ir atveriame duris į įdomiausius savo objektus: seniausią mieste Sereikiškių vandenvietę ir ten įsikūrusius Vandentiekio istorijos muziejų bei Geriamojo vandens laboratoriją, didžiausią Vilniuje Antavilių vandenvietę bei visoje Lietuvoje didžiausią nuotekų valyklą.

Apsilankę mūsų objektuose sužinosite apie geriamojo vandens savybes ir vykdomus tyrimus, gyvai pamatysite geriamojo vandens gavybos, gerinimo, tiekimo, nuotekų surikimo ir dumblo apdorojimo procesus. Apžiūrėsite įdomius ir reikšmingus muziejaus eksponatus, išgirsite Vilniaus miesto vandentvarkos ūkio vystymosi istoriją.

Ekskursijos mūsų objektuose vedamos visus metus. Apsilankymo laiką iš anksto suderinkite el. paštu KOMUNIKACIJA@VV.LT

Sereikiškių vandenvietė
Sereikiskes.jpg

Pirmoji Vilniaus vandens siurblinė su rezervuarais iškilo dabartinio Bernardinų sodo teritorijoje. Nuo šios Sereikiškių vandenvietės ir prasidėjo Vilniaus centralizuoto vandentiekio istorija.

1912 m. liepos 11 d. buvo padėtas kertinis vandens siurblinės akmuo ir prasidėjo statyba. Siurblinės pastato architektūra „pažodžiui” atkartojo greta stovinčios Bernardinų bažnyčios formas. Nors statinys atrodė išties didingai, tokią romantinę stilizaciją kai kurie architektūros ekspertai tuomet pavadino „šlykščia vertingo paveldo parodija”.

1914 m. baigta statyti siurblinė veikė iki 1944 m., kai besitraukdama nacių kariuomenė susprogdino rezervuarą ir siurblinės pastatą. 1945 m. pasitelkus karo belaisvius, ji buvo atstatyta išlaikant planinę pastato struktūrą.

Vienintelė taip ilgai veikianti siurblinė ir šiandien skaniu, tyru požeminiu vandeniu aprūpina Vilniaus centro ir senamiesčio gyventojus. Vanduo imamas iš 11 gręžinių, per parą patiekiama 4,5–5 tūkst. kubinių metrų vandens. 

Sereikiškių vandenvietėje taip pat yra įsikūrusi „Vilniaus vandenų“ Geriamojo vandens laboratorija ir veikia pačių darbuotojų įkurtas Vandentiekio istorijos muziejus, duris atvėręs 1976 metų liepos 28 dieną. Turtinga muziejaus ekspozicija byloja ne tik apie vandentiekio ir nuotakyno statybos eigą, bet ir apie dalį Vilniaus miesto istorijos.

Adresas: Maironio g. 12, Vilnius

Apsilankymo laikas: I–V 12.00–16.00 val.

Apsilankymo laiką iš anksto suderinkite el. paštu komunikacija@vv.lt. Lankymas nemokamas.

Antavilių vandenvietė
antaviliai

Vilniaus Antavilių vandentiekio kompleksas, esantis šiaurės rytinėje Vilniaus miesto dalyje, jungia 4 vandenvietes (Pečiukų, Virių, Karveliškių, Nemenčinės) su jose veikiančiais 78 gręžiniais, vandens gerinimo įrenginius, vandens dezinfekavimo įrenginius, tris po 10 000 m3 talpos švaraus vandens rezervuarus, antro kėlimo siurblinę ir technologinius vamzdynus.

2001 m. pradėjus eksploatuoti vandens gerinimo įrenginius, kuriuose įrengta bereagentinė požeminio vandens aeravimo technologija, kitais metais ji buvo pristatyta konkursui „Lietuvos metų gaminys 2002“ ir laimėjo metų gaminio medalį. Šis pripažinimas įrodo, jog vartotojams tiekiams vanduo yra patikimas, kokybiškas, ekologiškas ir visais požiūriais saugus produktas. Įrenginiai užtikrina labai geros kokybės vandens tiekimą 47 proc. vilniečių, o vandens gerinimo proceso metu kaip šalutinis produktas išgaunama geležis tampa antrine žaliava, atiduodant ją „Palemono keramikai“.

Adresas: Antavilių g. 29, Vilnius

Apsilankymo laikas: I–V 12.00–16.00 val.

Apsilankymo laiką iš anksto suderinkite el. paštu komunikacija@vv.lt. Lankymas nemokamas. 

Ekskursijos rekomenduojamos moksleiviams nuo 9 klasės. 

Vilniaus miesto nuotekų valykla
nuoteku valykla

„Vilniaus vandenys“ ne tik tiekia šaltą geriamąjį vandenį bet ir surenka nuotekas. Jų surinkimui ir transportavimui iki nuotekų valyklos naudojamas 1335 km ilgio vamzdynas. Dėl kalnuoto miesto reljefo nuotekos transportuojamos 185 skirtingo pajėgumo nuotekų siurblinių pagalba, kurios perpumpuoja visas miesto nuotekas į Vilniaus miesto nuotekų valyklą. Tai didžiausia nuotekų valykla Lietuvoje, kurioje įrengtos valymo technologijos visiškai užtikrina, kad nuotekos būtų šalinamos pagal aplinkosaugos reikalavimus nuotekoms tvarkyti. 2003 m. Vilniaus miesto nuotekų valyklai suteiktas „Metų gaminio medalis“, 2005 m. HELCOM komisija išbraukė Vilnių iš Baltijos jūros teršėjų.

2012 m. pastatyti nauji, modernūs dumblo apdorojimo įrenginiai, kurių pagalba dumblo apdorojimo proceso metu per parą pūdytuvuose susidaro apie 190000 m3 biodujų, kurios naudojamos kogeneracinėse jėgainėse elektros bei šiluminės energijos gamybai. Per metus pagaminama apie 16 mln. kWh elektros energijos bei apie 19 mln. kWh šiluminės energijos.

Adresas: Titnago g. 74, Vilnius

Apsilankymo laikas: I–V 12.00–16.00 val.

Apsilankymo laiką iš anksto suderinkite el. paštu komunikacija@vv.lt. Lankymas nemokamas.

Ekskursijos rekomenduojamos moksleiviams nuo 9 klasės.

PAMOKOS MOKYKLOSE


Esame paruošę jaunesnio amžiaus vaikams (1–6 klasių mokiniams) skirtą edukacinę programą „Vandens kelias“. Šios programos metu vaikai supažindinami,  kaip išgaunamas vanduo ir kaip jis atkeliauja iki čiaupo, kokia yra tiekiamo vandens kokybė ir kodėl reikia gerti vandenį.

Kad vaikai lengviau pažintų visą vandens kelią, kviečiame pasinaudoti mūsų paruošta užduočių ir žaidimų mokomąja knygele „VANDENS LAŠELIŲ NUOTYKIAI“.

virselis_naujas logo

Pamokos švietimo ir ugdymo įstaigose vedamos visus metus. Apsilankymo laiką iš anksto suderinkite el. paštu KOMUNIKACIJA@VV.LT