2021-12-17

Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ pradeda naują iniciatyvą sostinės darželiuose ir mokyklose – bendrovė ketina užsiimti jaunosios kartos švietimu aplinkosaugos, tvarumo ir vandentvarkos klausimais. Startavus iniciatyvai, kurią globoja Aplinkos ministerija ir palaiko Nacionalinė švietimo agentūra, didžiausias dėmesys bus skiriamas ikimokyklinio ir pradinių klasių mokiniams, vėliau į iniciatyvos veiklas planuojama įtraukti ir vyresnio amžiaus moksleivius.

 „Vilniaus vandenys“ nuo ateinančių metu pradės užsiėmimus vaikų darželiuose ir mokyklose, kurių metu, pasitelkiant vaikams patrauklų personažą „Neterštukas“ jie bus supažindinami su vandens keliu ir nuotekų tvarkymu, tvariais kasdieniais pasirinkimais, kurie tausotų gamtą ir mus supančią aplinką. Be smagių pamokų, bendrovė yra pasiryžusi atverti duris vaikams ir į įdomius vandentvarkos objektus, kad vaikai turėtų galimybę gyvai pamatyti, kaip vanduo iš gręžinių atiteka iki namų, išvalytos nuotekos sugrįžta atgal į upes ar kas yra vandens viduje, ką pamatyti gali tik laboratorijoje.

Šią bendrovės „Vilniaus vandenys“ iniciatyvą ėmėsi globoti Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, ją palaiko Nacionalinė švietimo agentūra.

„Dabar auganti vaikų karta bus neterštukai ir jie rodys dar geresnį pavyzdį, kaip rūpintis savo aplinkos, gamtos, vandens švara. Viskas juk prasideda nuo paprastų pasirinkimų: aplinkos oro kokybė priklauso nuo to, kaip judame ir šildomės namus, atliekų žiediškumo ciklas –  nuo tvarių ritualų savo virtuvėje, o vandens – nuo mūsų kosmetikos vonioje ir kokį pirkdami maistą parduotuvėje remiame žemės ūkį – tvarų ar taršų“, – sako Aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Sveikindamas švietėjišką iniciatyvą Simonas Gentvilas atkreipė dėmesį į ypatingą suaugusiųjų atsakomybę ruošiant vaikus ateičiai.

Imtis edukuojančių jaunimą veiklų bendrovę „Vilniaus vandenys“ pastūmėjo ir šiais metais rinkos tyrimų bendrovės „Norstat“ atliktos šalies gyventojų apklausos rezultatai (reprezentatyvioje apklausoje dalyvavo 1000 respondentų), kurie parodė, jog būtent jauniems žmonėms labiausiai trūksta žinių kaip  taupyti gamtos išteklius, atsisakyti plastiko ir atsakingai elgtis su nuotekomis. Trečdalis apklaustųjų tuo metu teigė, jog gamta rūpintųsi labiau, jei apie tai turėtų daugiau žinių ir sulauktų realios suaugusiųjų, savo srities specialistų pagalbos.

„Kasmet mūsų valyklose fiksuojame vis didesnę atitekančią taršą. Ir už tai esame atsakingi visi. Kad tai pakeistume, kiekvienas turime padaryti daugiau nei darėme iki šiol. Todėl jau nebe pirmąkart imamės iniciatyvų, kurios suteiktų visuomenei daugiau žinių apie atsakingą elgesį su vandeniu bei nuotekomis, mažintų besaikį plastiko naudojimą buityje, skatintų tvarų pasirinkimą ir vartojimą“, – sako bendrovės „Vilniaus vandenys“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas.

Pasak vadovo, „Vilniaus vandenys“ nusprendė didžiausią dėmesį skirti jaunajai kartai, jos švietimui ir gamtai draugiškų įpročių ugdymui, tikintis, kad iš mokslo įstaigų žinios persikels ir į šeimas.

„Vilniaus vandenys“ artimiausiu metu Vilniuje veikiantiems darželiams ir mokykloms žada išsiųsti kvietimus dalyvauti  iniciatyvoje. Taip pat mokymo įstaigos apie norą prisijungti gali bendrovę informuoti ir bendruoju įmonės paštu info@vv.lt.

„Atnaujindami mokymosi programas orientuojamės į mokinių kompetencijų, kaip žinių, gebėjimų ir vertybinių nuostatų integralios dermės, ugdymą, todėl didelis dėmesys skiriamas žinių bei patirtinio, probleminio mokymosi būdų derinimui. Palaikydami verslo bendrovių iniciatyvas šviesti jaunąją kartą, galime mokiniams suteikti ne tik teorinių žinių apie gamtosaugą, bet ir galimybę iš specialistų išgirsti, kaip kiekvienas praktiškai gali prisidėti prie gamtos išteklių saugojimo, tausojimo. Tuo pačiu kartu ugdome vaikų atsakomybę už savo aplinką“, – sako Nacionalinės švietimo agentūros direktorė Rūta Krasauskienė.

Pamokas darželiuose ir mokymo įstaigose „Vilniaus vandenys“ ketina pradėti jau nuo artėjančių metų, pagal iš anksto sudarytą ir mokyklų lūkesčius atitinkantį grafiką. Pamokas vesiantys bendrovės atstovai mažuosius vilniečius ketina nustebinti itin smagiu ir žaismingu informacijos pateikimu, kuris, tikimasi, ateityje turės progą sužavėti ir kituose Lietuvos miestuose gyvenančius vaikus.

Bendrovė viliasi, kad ateityje prie iniciatyvos jungsis ne tik sostinės, bet ir kitų miestų darželiai bei mokyklos.