2025-05-26

Naujausia apklausa atskleidė, kad Lietuvos gyventojai noriai geria centralizuotai miestuose tiekiamą vandenį. „Vilniaus vandenų“ užsakymu „Spinter tyrimų“ atliktas šalies gyventojų tyrimas apie vandens vartojimo įpročius parodė, kad net 62 proc. gyventojų pirmenybę teikia vandeniui iš krano – tai daro dėl patogumo, mažesnės kainos, puikaus skonio ir kokybės, taip pat norėdami tausoti aplinką.

Sostinėje iš krano tekantį vandenį renkasi dar didesnė gyventojų dalis: net 66 proc. vilniečių geria tik vandenį iš krano arba renkasi jį dažniau nei pirktą parduotuvėse. Be to, 21 proc. apklaustųjų sakė vienodai dažnai geriantys tiek centralizuotai tiekiamą vandenį, tiek pirktą išpilstytą į butelius.

„Vilnius išsiskiria iš Europos sostinių – esame viena iš nedaugelio vietų, kurioje visas centralizuotai tiekiamas vanduo išgaunamas iš požeminių gėlo vandens gręžinių. Tai – ne tik mūsų miesto išskirtinumas, bet ir vertybė, leidžianti užtikrinti aukštą gyvenimo kokybės standartą vilniečiams ir miesto svečiams. Nors apie tai kasdien nesusimąstome, bet galimybė mėgautis tyru ir skaniu vandeniu iš krano – tai privilegija, kuri leidžia Vilniui vadintis Europos žaliąja sostine“, – sako Vilniaus meras Valdas Benkunskas.

Dažniausiai rinktis miesto tiekiamą vandenį vilniečius paskatina patogumas – šią priežastį įvardijo 59 proc. apklaustųjų. Beveik tiek pat (58 proc.) vilniečių kaip vieną pagrindinių vandens iš krano gėrimo priežasčių įvardijo mažesnę jo kainą lyginant su išpilstytu į butelius.

„Kelerius metus atliekami tyrimai rodo, kad vis daugiau vilniečių renkasi ir pasitiki centralizuotai miesto tiekiamu vandeniu ir pirmenybę teikia būtent jam, o ne pirktiniam buteliuose. Vertiname, kad mūsų investicijos į kokybę ir technologijas yra pastebimos. Sostinės gyventojams tiekiame natūraliai filtruotą vandenį iš giliai po žeme stūksančių gręžinių. Svarbiausia – šis resursas mieste ir lauko gertuvėse yra prieinamas visiems. Tai mūsų miesto privalumas, kuris užtikrina aukščiausią gyvenimo kokybės standartą tiek vilniečiams, tiek čia atvykstantiems svečiams”, – teigia „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Saulius Savickas.

Vertina skonį ir kokybę, svarbus kriterijus – tvarumas

Vilniečių apklausa parodė teigiamus pokyčius vertinant vandens iš krano skonį – net 37 proc. žmonių šį kriterijų įvardino kaip svarbų renkantis vandenį iš krano. Per metus taip teigiančių reikšmingai padaugėjo – pernai skonio motyvą renkantis šį vandenį išskyrė 27 proc. sostinės gyventojų.

Bendrai net 79 proc. tyrime dalyvavusių vilniečių gerai vertina vandentiekio vandens skonį savo namuose: 32 proc. vanduo yra labai skanus, o 47 proc. neturi jam priekaištų. Tiek pat vilniečių (79 proc.) tvirtina, kad vanduo iš krano jų mieste yra kokybiškas.

„Vandens kokybė ir skonis – svarbiausi kriterijai, kai kalbame apie vandenį kasdieniam vartojimui. Džiugu, kad vilniečiai juos vertina palankiai“, – sako „Vilniaus vandenų“ vadovas.

Renkantis gerti vandenį iš krano vilniečiams taip pat svarbus tvarumo kriterijus. Daugiau nei pusė apklaustųjų, rinkdamiesi, kokį vandenį gerti, atsižvelgia į jo poveikį aplinkai. 36 proc. apklausoje dalyvavę sostinės gyventojai teigė, kad renkasi vandenį iš krano, nes nori sumažinti plastikinių butelių naudojimą ir taip tausoti aplinką.

„Vilniaus vandenų“ užsakymu „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa buvo vykdyta balandžio 18-28 dienomis. Apklausta 1019 šalies gyventojų nuo 18 iki 75 metų.

Apie „Vilniaus vandenis“

„Vilniaus vandenys“ tiekia geriamąjį vandenį ir tvarko nuotekas daugiau nei 600 tūkst. gyventojų Vilniuje bei Vilniaus, Švenčionių ir Šalčininkų rajonuose. Bendrovės akcininkai yra Vilniaus miesto (88,97 proc.), Vilniaus (4,50 proc.), Švenčionių (4,62 proc.) ir Šalčininkų (1,91 proc.) rajonų savivaldybės. Per parą gyventojams patiekiama 99 tūkst. kub. metrų geriamojo vandens – tai yra maždaug ketvirtadalis viso Lietuvoje išgaunamo ir suvartojamo geriamojo vandens ir išvaloma 120 tūkst. kubinių metrų nuotekų, tai sudaro beveik trečdalį visos šalies nuotekų.