Nuotekų valykla iš paukščio skrydžio
2023-10-24

Sklandžiai ir numatytais terminais užbaigus pirmąjį rekonstrukcijos etapą, darbą pradeda atnaujinta Vilniaus nuotekų valykla. Žiedinės ekonomikos principais dirbančios valyklos išplėtimas yra didžiausias ir sudėtingiausias „Vilniaus vandenų“ įgyvendintas projektas, kurio investicijos siekia 37,1 mln. eurų. Valykloje išgaunamos antrinės žaliavos naudojamos kaip energija savoms reikmėms, kurios užtenka 25 proc. bendrovės energijos poreikių aprūpinti.   

Išplėsta valykla yra pritaikyta augančio miesto poreikiams ir griežtėjantiems aplinkosauginiams reikalavimams. Valyklos pajėgumai po rekonstrukcijos didėja 60 proc. – per parą ji galės priimti 160 tūkst. kubinių metrų nuotekų ir išvalys iki 82 tonų teršalų. Toks nuotekų kiekis užpildytų 64 olimpinius baseinus, o išvalytų teršalų kiekiui sutalpinti reikėtų daugiau nei dvylikos sunkvežimių. 

„Ši sėkmingai baigta rekonstrukcija – puikus pavyzdys kaip švaresniam ir tvaresniam gyvenimui galima panaudoti Europos Sąjungos skiriamos lėšas. Kitų metų vasarą užbaigus rekonstrukcijos antrąjį etapą ir įdiegus mikroplastikų ir kitų ypač smulkių dalelių valymo įrangą, nuotekos bus valomos efektyviau nei nustatyti standartai ir taip bus gerinama Neries upės būklė“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas. 

„Sostinėje sparčiai augant gyventojų, verslų skaičiui, prie šių aplinkybių turime pritaikyti ir vandentvarkos technologijas. Išplėsta valykla reikšmingai prisidės kuriant Vilniaus kaip žaliojo miesto ateitį ir tarnaus vilniečiams ne vieną dešimtmetį. Ji leis užtikrinti antrinių žaliavų išgavimą ir tolimesnį panaudojimą, todėl galėsime dar labiau kelti aplinkosaugos standartus“, – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas. 

Pasak „Vilniaus vandenų“ vadovo Sauliaus Savicko, bendrovei itin svarbu, kad vilniečiai galėtų kasdien gerti tyrą puikios kokybės vandenį iš čiaupo. Tačiau ne mažiau svarbu efektyviai tvarkytis su miesto nuotekomis – vien per vieną parą sostinės gyventojai ir mieste veikiantys verslai sukuria daugiau kaip 100 tūkst. kubinių metrų nuotekų. 

Per pastaruosius penkerius metus miestas išaugo, gyventojų įpročiai ir buityje naudojami sprendimai pasikeitė: nuotekų daugėja, į jas patenka vis daugiau įvairesnių cheminių medžiagų, kurioms išvalyti reikia vis sudėtingesnių technologijų. 

„Vilniaus nuotekų valykla yra šiuolaikinės žiedinės ekonomikos pavyzdys. Ji ne tik pritaikyta sparčiai augančio miesto ateities poreikiams, leidžia grąžinti išvalytą vandenį atgal į gamtą, bet ir perdirba likusias atliekas į vertingą antrinę žaliavą – žaliąsias biodujas šilumos ir elektros gamybai, o termiškai apdorotą dumblą atiduoda komposto gaminimui, kuris naudojamas želdynams auginti ar pažeistiems žemės paviršiaus sluoksniams atstatyti“, – sako S. Savickas   

Po atliktų pirmojo etapo rekonstrukcijos darbų, ne tik didėja valyklos pajėgumai, bet didėja valymo kokybė – jau dabar valykloje bus sulaikomos ypač mažos – iki 6 mm dalelės. 2024 m. vasarą užbaigus Vilniaus nuotekų valyklos rekonstrukcijos antrąjį etapą, nuotekos bus išvalomos pagal aukščiausius Šiaurės šalių taikomus HELCOM standartus. Valykloje bus sulaikomos smulkiausios plastiko, plaušo ir kitos nuotekose esančios mikrodalelės (iki mažiausio 12 mikronų dydžio), taip užtikrinant Neries upės ekosistemos apsaugą. 

„Itin svarbu tai, kad valyklos I etapo rekonstrukcija finansuojama Europos Sąjungos solidarumo pinigais – jai suteiktas net 80 proc. intensyvumo finansavimas iš Europos Sąjungos fondų. Tai reiškia, kad šios investicijos neguls ant sostinės gyventojų ir verslo pečių. Likusią reikiamų lėšų dalį „Vilniaus vandenys“  užsitikrino palankiomis sąlygomis suteikta Europos investicinio banko paskola. Valyklos pirmojo etapo investicijų suma siekia 37,1  mln. Eurų, o pirmojo ir antrojo rekonstrukcijos etapų vertė sieks 50 mln. eurų”, –  sako S. Savickas.  

Valyklos pirmojo rekonstrukcijos etapo darbus atliko UAB „Arginta“. Jų metu buvo rekonstruota valyklos mechaninė valymo grandis, kurioje išvalomos stambios ir smulkios atliekos. Taip pat buvo išplėsta ir rekonstruota biologinio valymo grandis – bioreaktoriai ir antrinis nusodintuvas. Juose iš nuotekų šalinami biologiškai skaidūs teršalai.   

Vilniaus nuotekų valyklos rekonstrukcija buvo pradėta 2020 m. rugpjūtį. Šiuo metu vyksta antras rekonstrukcijos etapas, kurio metu atnaujinami pirminiai nusodintuvai, kurie iš nuotekų dar efektyviau atskirs riebalus ir naftos produktus. Taip pat diegiama tretinio valymo grandis, kurioje bus išvalomos pačios smulkiausios medžiagų mikrodalelės.  

Kitąmet valykloje taip pat bus diegiama automatinė sistema, kuri virtualioje erdvėje sujungs Vilniaus nuotekų valyklą su didžiųjų Europos miestų valyklomis. Tarpusavyje duomenimis besikeičiančios valyklos gebės priimti efektyviausius sprendimus netipinėms situacijoms ar padidėjusiai taršai, tausos energijos išteklius ir užtikrins griežčiausius aplinkosauginius standartus.   

„Vilniaus vandenys“ tiekia geriamąjį vandenį ir tvarko nuotekas 283 tūkst. klientų Vilniuje bei Vilniaus, Švenčionių ir Šalčininkų rajonuose. Bendrovės akcininkai yra Vilniaus miesto (90,79 proc.), Vilniaus (4,06 proc.), Švenčionių (3,37 proc.) ir Šalčininkų (1,78 proc.) rajonų savivaldybės. 

Informaciją apie nuotekų valymo procesą rasite čia.