UAB „Vilniaus vandenys“ siekia, kad veikloje naudojamos technologijos leistų vykdyti inovatyvius, efektyvius ir tvarius procesus bei užtikrinti nenutrūkstamą paslaugų teikimą bei jų kokybę visą parą ištisus metus. 

Įmonės investicijos į atsinaujinančios energijos, programinės ir kompiuterinės įrangos naujinimo, hidraulinio modeliavimo sistemų, vamzdynų taisymui, nuotekų valymui skirtų inovacijų ir kitus projektus, leidžia išlikti efektyviai valdoma vandentvarkos srities lydere, teikiančia kokybiškas ir patikimas paslaugas, nuolat siekiančia žengti koja kojon su technologijų pažanga. 

Inovacijų ir naujų metodų pritaikymu verslas sukuria pridėtinę vertę visuomenei ir aplinkai. 

Vilniaus nuotekų valyklos rekonstrukcija

Žiedinės ekonomikos principais dirbančios Vilniaus nuotekų valyklos plėtra yra didžiausias ir sudėtingiausias technologinis „Vilniaus vandenų“ projektas. Augant miestui ir atliepiant visuomenės poreikius bei vartojimo pokyčių lemiamus iššūkius, kai buityje suvartojama vis daugiau cheminių medžiagų, į nuotekas patenka vis daugiau mikroplastikų, šis projektas buvo gyvybiškai svarbus, siekiant apsaugoti gamtą nuo taršos bei klimato kaitos ir atitikti griežčiausius standartus. Taip užtikrinama, kad į nuotekas nepatektų plastikas bei tuo pačiu sumažinama fosforo išleidimo koncentraciją pagal HELCOM reikalavimus.

Valykloje išgaunamos antrinės žaliavos tampa energija saviems poreikiams tenkinti. Jos užtenka 25 proc. bendrovės elektros energijos poreikių aprūpinti.   

Vilniaus nuotekų valyklos rekonstrukcija buvo pradėta 2020 m. rugpjūtį. 2023 m. užbaigtas pirmasis Vilniaus nuotekų valyklos rekonstrukcijos etapas. Šiuo metu vyksta antras rekonstrukcijos etapas, kurio metu atnaujinami pirminiai nusodintuvai, kurie iš nuotekų dar efektyviau atskirs riebalus ir naftos produktus. Taip pat diegiama tretinio valymo grandis, kurioje bus išvalomos pačios smulkiausios medžiagų mikrodalelės.  

Išplėsta nuotekų valykla yra pritaikyta augančio miesto poreikiams ir griežtėjantiems aplinkosauginiams reikalavimams. Valyklos pajėgumai po rekonstrukcijos padidėjo 60 proc. – per parą ji gali priimti 160 tūkst. kubinių metrų nuotekų ir išvalo iki 82 tonų teršalų. 

Vilniaus nuotekų valyklos I etapo rekonstrukcija iš dalies finansuota Europos Sąjungos parama. 80 proc. finansavimo gauta iš Europos Sąjungos fondų. Likusią reikiamų lėšų dalį „Vilniaus vandenys“  užsitikrino palankiomis sąlygomis suteikta Europos investicinio banko paskola. Valyklos pirmojo etapo investicijų suma siekia 37,1  mln. Eurų, o pirmojo ir antrojo rekonstrukcijos etapų vertė sieks beveik 50 mln. eurų.

Netolimoje ateityje prie valyklos plėtros prisidės ir į čia vykstančius procesus neišvengiamai įsilies ir dirbtinis intelektas. Planuojama nuotekų valykloje įdiegti dirbtiniu intelektu paremtą automatinio valdymo sistemą. Ši sistema valdys nuotekų valymo procesą ir padės pasiekti efektyviausią rezultatą, mažiausiomis sąnaudomis išvalant nuotekas iki reikalaujamų normų kintant atitekančių nuotekų debitui ir užterštumui. Taip pat ji kaups duomenis ir pagal juos sudarys prognozes. Tai padės sumažinti elektros sąnaudas, reguliuos ir užtikrins efektyvų cheminių reagentų naudijimo procesą. 

Tobulinant nuotekų valymo procesus ir energijos gavybą itin svarbūs ir moksliniai tyrimai. Šiuo metu planuojama su FTMC: Fizinių ir technologijos mokslų centru vykdyti pilotinį projektą, kur elektros energijos gamybai iš nuotekų pasitelkiamos biokuro celės. 

Daugiau apie šį projektą rasite čia.

Išmanusis vandentiekis

Dar viena didžiausių bendrovės inovacijų – išmanaus vandentiekio diegimas. I-asis projekto etapas 2020 m. pelnė „Metų išmaniojo sprendimo“ apdovanojimą Lietuvos verslo konfederacijos organizuotuose kasmetiniuose „Metų paslauga“ apdovanojimuose, kur buvo įvertintos inovatyviausias ir konkurencingiausias paslaugas pristačiusios šalies bendrovės.

Išmanieji (ultragarsiniai) skaitikliai yra inovacija, veikianti geriau nei ankstesnieji technologiniai sprendimai. Jie tiksliai ir realiu laiku surenka, apdoroja ir perduoda duomenis apie šalto vandens suvartojimą vandens tiekėjui. Tai leidžia teikti dar patogesnę paslaugą klientams, nes jiems nereikia fiziškai deklaruoti skaitiklių duomenų. Naujieji skaitikliai taip pat yra sertifikuoti, atitinka visus ES standartus ir yra itin tikslūs.

Įgyvendinant išmaniojo vandentiekio projektą pirmą kartą Baltijos šalyse panaudota nauja siaurajuosčio daiktų interneto technologija. 

Išmanaus vandentiekio projektą galutinai užbaigti planuojama iki 2030 metų, tada išmanieji skaitikliai turėtų visiškai pakeisti įprastinius, o jų bendras skaičius, tiek šuliniuose, daugiabučių namų įvaduose, tiek gyventojų butuose, privačiuose namuose ir įmonėse turėtų pasiekti 350 000 vnt.

Išmanaus vandentiekio projektui iki jo pabaigos, 2030-ųjų metų, bendrovė „Vilniaus vandenys“ skirs 27 mln. eurų investicijų.

Apie šį projektą informaciją rasite čia.

Fotovoltinių saulės elektrinių įrengimas

„Vilniaus vandenys“ nuo 2021 metų ant bendrovei priklausančių pastatų stogų ir šalia jų pradėjo saulės fotovoltinių elektrinių įrengimą. Tai įmonei jau dabar leidžia dalyje vykdomų technologinių procesų naudoti saulės jėgainių pagamintą energiją.

Ant žemės statomos saulės elektrinės dabar veikia Šalčininkų nuotekų valykloje, didžiausioje Vilniaus vandenvietėje Antaviliuose, Jankiškių vandenvietėje, Žemųjų Panerių ir Naujos Vilnios vandenvietėse.

Į saulės elektrines pirmaisiais trimis etapais įmonė jau investavo 1,7 mln. Eur, dar dviem numatytiems etapams skirta 1,4 mln. Eur. Planuojama, kad šiais etapais plėtra nesibaigs, ateityje numatyta dar daugiau investicijų į tvarios energijos gamybą.

Vamzdynų remonto efektyvinimas

Po Vilniumi besidriekiantis vamzdynas prižiūrimas 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę, kad sostinės gyventojai savo namuose turėtų nenutrūkstamą kokybiško vandens tiekimą bei nuotekų surinkimo sistemą. Vienas svarbiausių procesų organizacijos veikloje – operatyvus avarijų likvidavimas. Per pastarąjį penkmetį technologijų diegimą avarijų likvidavimo procesuose investuota beveik 500 tūkst. eurų. Pritaikytos naujos technologijos leidžia avarijas likviduoti 20 proc. greičiau.

 „Vilniaus vandenys“ įsigijo ir išbandė inovaciją nuotekų tinklų remontui iš vamzdynų vidaus, esant vamzdynų įtrūkimams ar perspektyvinių atšakų užaklinimui. Įsigyta robotizuota TV diagnostikos įranga, teleskopinės lazdos. Taip taupomas darbų atlikimo laikas, nes nereikia vykdyti žemės kasimo darbų, bei remontui reikalingos sąnaudos.

Procesų efektyvinimas, išmanios programos ir robotai „Vilniaus vandenims“ prisideda prie greitesnio infrastruktūroje užfiksuotų avarijų likvidavimo. Toks būdas yra kur kas palankesnis ir miesto infrastruktūrai, kai nustatoma tiksli avarijos vieta ar taikomos betranšėjės technologijos. Šie būdai padeda išvengti kelių ar šaligatvių ardymo – taigi taupomos lėšos ir laikas bei tausojama aplinka.

Pokyčių vykdymas šioje srityje nesibaigia. 2024 m. bendrovė planuoja įsigyti 3D šulinių skenavimo įrangą, kuri leis nesileidžiant darbuotojams į šulinį, sudaryti jo 3D modelį, o šį panaudoti skaitmenizuojant tinklą, vertinant šulinių būklę. Darbų sauga yra vienas iš didžiausių įmonės prioritetų, o ši inovacija darbų saugą įmonėje perkels į aukštesnį lygmenį.

Siekdami laiku pastebėti eksploatuojamų įrenginių gedimus ar avarijas, „Vilniaus vandenys“ taip pat naudoja priežiūros kontrolės ir duomenų gavimo programą SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition). 2023 m. buvo patobulinta diagnostikos programinė įranga, skirta prevencinei priežiūrai ir greitam trikdžių šalinimui.